Sport

Zyrtare/ Conte nuk është më trajneri i Inter: “Do të mbetet përgjithnjë në historinë e Klubit”

Inter-Conte, lamtumira është zyrtare. “FC Internazionale Milano njofton se ka arritur një marrëveshje për përfundimin konsensual të kontratës me trajnerin Antonio Conte.

 I gjithë Klubi dëshiron të falënderojë Antonion për punën e jashtëzakonshme që ai ka bërë, duke arritur kulmin me fitimin e titullit të nëntëmbëdhjetë. Conte do të mbetet përgjithmonë në historinë e Klubit tonë”, thuhet në deklaratën e klubit zikaltër.

Ndarja konsensuale, ashtu si pritej: as shkarkim (Suning nuk kishte as qëllimin më të vogël) dhe as dorëheqje nga Conte. Trajneri dhe klubi kanë arritur një marrëveshje për një pagesë prej 7.5 milion euro për dalje të mirë. Marrëveshja midis palëve parashikon gjithashtu që në sezonin e ardhshëm Conte nuk do të mund të drejtojë një ekip të Serie A.

Mes nevojave të pronësisë kineze dhe ambicieve të trajnerit, distancat ishin bërë të paplotësueshme. Presidenti Steven Zhang përshkroi situatën tek drejtuesit zikaltër, me nevojën për shkurtime të ndjeshme në barrën e pagave dhe një merkato që duhet të mbyllet me një tepricë të fortë, kështu që jo vetëm nuk ka investime të mëdha por do të shitet edhe të paktën një lojtar i madh. Kushte që më pas Marotta dhe Ausilio ia propozuan Contes. Që nuk pranoi një ridmensionim të ekipit me të cilin ai shpresonte të ishte në gjendje të hapte një cikël pasi fitoi titullin kampion.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top