Sport

Zvicra “presion” Francës me dyshen Shaqiri-Xhaka, Deschamps i bindur: Nuk jemi favoritë

Kurrë më parë në histori, Zvicra nuk ka mundur të mposht Francën, por ka mundur ta ndal në katër barazime në shtatë përballjet ndërmjet tyre.

Në futboll asgjë nuk është e pamundur, aq më pak në nivele të tilla, ku një detaj mund të vendos shumë, mjafton të mos shkojmë më larg se eliminimi i bujshëm i Holandës një ditë më parë. Franca zbret sërish në fushë me stofin e një ekipi brilant, me shumë yje, sigurisht favorit në çdo aspekt, por Dider Deschamps as që preferon të ndalet në detaje të tillë, për të kjo është një sfidë shumë e vështirë përballë një rivali me potencial: “Është një ndeshje për 1/8 ku në tavolinë është kualifikimi për në çerekfinale. Favorit ishim përpara se të niste evropiani por si unë ashtu edhe lojtarët e mi jemi të vetëdijshëm për cilësitë që ka Zvicra. Kanë pika të forta dhe janë të aftë të bëjnë gjëra të mira, jo më kot janë të 13-ët në renditjen e FIFA-s”, u shpreh Deschamps në konferencë për shtyp.

Xhaka

Zvicra dhe trajneri Petkovic shpresojnë shumë që përballë Francës të shohin edhe një herë Xherdan Shaqirin në versionin e tij më të mirë. Kapiteni Granit Xhaka në konferencë për shtyp shprehet se Zvicra vjen në këtë sfidë e relaksuar dhe me besimin se mund të bëjnë mirë: “Në tre edicionet e fundit jemi eliminuar gjithnjë në këtë fazë, këtë herë dëshirojmë të shkruajmë historinë. Franca është favorite por ne nuk fshihemi. Jemi të qetë dhe të relaksuar, e dimë se sa e rëndësishme është kjo sfidë, nëse japim 100% mund të shkruajmë historinë”, theksoi Granit Xhaka.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top