Bota

Zjarrfikësit përpiqen të përmbajnë zjarret e tërbuara të Kalifornisë

Zjarrfikësit u përpoqën të kontrollonin një zjarr të egër që shpërtheu në Kaliforni nën temperatura të larta ndërsa një valë tjetër nxehtësie mbulonte perëndimin, duke shkaktuar një paralajmërim plus për nxehtësinë në zonat e brendshme dhe të shkreta.

Lugina e Vdekjes në shkretëtirën Mojave të Kalifornisë jug-lindore arriti në 53 gradë Celcius të shtunën, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Temperatura e lartë tronditëse ishte në të vërtetë më e ulët se një ditë më parë, kur në një njejtin vend arriti në 54 gradë Celcius.

Nëse konfirmohet si i saktë, leximi prej 54 gradësh Celciu do të ishte vlera më e nxehtë e regjistruar atje që nga korriku 1913, kur shkretëtira  goditi në 57 fradë Celcius,  konsideruar si temperatura më e lartë e matur në Tokë.

Rreth 483 km në veri-perëndim të shkretëtirës përcëlluese,  zjarri më i madh i vitit në Kaliforni u ndez përgjatë kufirit me Nevada.

Zjarri Kompleks i Beckëourth – një kombinim i dy zjarreve të shkaktuara nga rrufeja që digjeshin 72 km në veri të liqenit Tahoe – nuk tregoi asnjë shenjë të ngadalësimit të vrullitë të tij në veri-lindje nga rajoni pyjor i Sierra Nevada pasi u dyfishua në madhësi midis të premtes dhe të shtunës.

Të shtunën vonë, flakët kërcyen mbi autostradën ndërshtetërore 395 dhe po kërcënonin pronat në qarkun Ëashoe të Nevada. “Ndërmerrni masa të menjëhershme për të mbrojtur kafshët dhe bagëtinë”, paralajmëroi Distrikti i Mbrojtjes nga Zjarri  i Truckee Meadoës.

Zjarri, i cili përmbahej  vetëm në 8%, u shtri në mënyrë dramatike në 222 km katrore, ndërsa zjarrfikësit përballeshin me temperatura 100 gradë.

Shërbimi Kombëtar i Motit paralajmëroi që kushtet e rrezikshme mund të shkaktojnë sëmundje të lidhura me nxehtësinë, ndërsa operatori i rrjetit elektrik të Kalifornisë lëshoi ​​një Alert Flex në të gjithë vendin nga 16:00 deri në 21:00 të shtunën për të shmangur ndërprerjet dhe ndërprerjet.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top