Bota

Zjarrfikësit luftojnë me zjarrin jashtë Athinës për të katërtën ditë

Athinë – Zjarrfikësit vazhdojnë të luftojnë një zjarr të furishëm në zonën e Vilia në Atikën perëndimore për ditën e katërt të enjten.

Më shumë se 420 zjarrfikës, të ndihmuar nga një kontigjent i kolegëve të tyre nga Polonia së bashku me pesë helikopterë dhe pesë avionë zjarrfikës, janë aktualisht të përfshirë në operacion.

Vilia, ku disa shtëpi u dëmtuan të mërkurën vonë, aktualisht nuk kërcënohet nga zjarri pasi erërat po i shtyjnë flakët në jug. Erërat pritet të intensifikohen gjatë ditës.

Më parë, autoritetet evakuuan vendbanimet Agia Paraskevi, Karaouli, Thea, Panorama dhe Titan si një masë paraprake. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top