Bota

Zjarre shkatërruese po shkretojnë Greqinë

Athinë – Ndërsa zjarret e ringjallur dogjën shtëpitë dhe kërcënuan monumentet dhe flakët shpërthyen në mënyrë të pakontrollueshme në veri të Atikës.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha të enjten mbrëma në një fjalim televiziv se shpëtimi i jetëve njerëzore është përparësia kryesore e qeverisë.

“Shtëpitë mund të rindërtohen, pemët do të rriten përsëri, por humbjet njerëzore nuk mund të kompensohen,” tha Mitsotakis ndërsa ekipet e urgjencës luftuan për një ditë të tretë për të kontrolluar zjarret në të gjithë Greqinë.

“Ne kemi për detyrë të mbrojmë vendin tonë nga realiteti i ndryshimeve klimatike,” tha ai, duke shtuar se “nuk po kërkon një alibi”.

Një total prej 99 zjarresh të reja shpërthyen të enjten, duke e çuar numrin e përgjithshëm të zjarreve në zhvillim në 145.

Në Atikë zjarret e reja në këmbët e malit Parnitha çuan të enjten në evakuime të njëpasnjëshme.

Flakët kishin mbërritur në tarifat e Afidnes në autostradën nacionale mbrëmë, ndërsa urdhrat ishin dhënë më herët për të evakuuar qytetarët nga Drosopigi, Kryoneri, Ippokratios Politia, Afidnes dhe Kokkinovrachos. Kishte gjithashtu shpërthime zjarresh në ish –pronat mbretërore të Tatoi jashtë Athinës.

Oficerët e policisë u përpoqën të hiqnin ata që kishin mbetur prapa dhe të ndihmonin në transportin e qytetarëve me probleme lëvizjeje. Të paktën pesë viktima me djegie u trajtuan mbrëmë në Spitalin KAT. Dy prej tyre thuhet se ishin vullnetarë të cilët u vendosën në kujdes intensiv mbrëmë.

Në periferi të Atikës, Varybobi, 95 zjarre u regjistruan pas së parës të martën – 12 prej tyre shpërthyen të enjten.

Në total, më shumë se 300 zjarrfikës po luftonin me flakët në Atikë me 150 automjete, ndërsa shtatë avionë dhe 11 helikopterë ndihmuan periodikisht deri të enjten vonë natën. Zjarrfikësit thanë se zjarri krijoi gulshe të ajrit që përshpejtuan përhapjen e zjarreve.

Sipas ekspertëve në Observatorin Kombëtar të Athinës që studiuan zjarrin e së martës në Varybobi, përhapja e tij e shpejtë ishte “për shkak të bimësisë së dendur dhe jashtëzakonisht të thatë në dispozicion (rezultat i thatësirës së zgjatur, valës së nxehtësisë dhe motit të keq të dimrit, të sjellë nga Ianos dhe frontet e Medea). “

Kryebashkiaku i Oroposit Giorgos Yiasimakis i tha Kathimerini se përpjekja për të evakuuar vendbanimet në Ippokratios Politia kishte filluar. “Ne i bëjmë thirrje të gjithëve të largohen,” tha ai.

Ministria e Migracionit gjithashtu vazhdoi me evakuimin parandalues ​​të qendrës së migrantëve në Malakasa.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top