Bota

Zëdhënësi misterioz i talebanëve më në fund e shfaq fytyrën

Zabihullah Mujahid iu përgjigj pyetjeve në konferencën historike të shtypit. Prej vitesh ai ka operuar në hije, vetëm një zë në fund të telefonit.

Por të martën kjo ndryshoi kur zëdhënësi Zabihullah Majahid u shfaq në konferencën e parë për shtyp të talebanëve.

Gazetarja e BBC -së, Yalda Hakim thotë se “u trondit” kur pa fytyrën e një burri me të cilin kishte folur për më shumë se një dekadë, duke iu përgjigjur pyetjes së parë nga një gazetare femër.

Por zonja Hakim thotë se kjo është shumë larg nga disa prej mesazheve që ajo merrte nga ai.

“Disa nga këto tekste ishin tekste islamike të forta. Disa prej atyre që të mendosh:” Ky djalë është gjakatar për amerikanët, ai është gjakatar për këdo në qeverinë afgane. ” Dhe sot ai ulet atje dhe thotë se nuk do të ketë hakmarrje, ” thotë ajo.

“Për vite me radhë ai ka dërguar këto deklarata gjakatare dhe tani papritmas bëhet paqedashës? Me këtë gjë është e vështirë të pajtohesh.”

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top