Bota

Vuçiç e pranon: Presion nga SHBA dhe BE për të njohur Kosovën

“SHBA dhe BE po i bëjnë presion Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës”.

Kjo është kjo deklarata e bërë nga presidenti Aleksandër Vuçiç gjatë një interviste televizive.

”Aksioni është i koordinuar dhe kjo nismë vjen në të njëjtën kohë me vizitën e komisionerit Lajçak në Beograd, dy javë para rinisjes se dialogut. Për rastësi nuk besojmë. Kemi pritur presione të fuqishme”, tha ai, duke shtuar fuqitë e mëdha nuk duan ecjen përpara të Serbisë.

Mediat në Beograd raportojnë se ndërkombëtarët kanë shtuar presionin ndaj Serbisë për marrëveshjen finale me Kosovën.

Portali alo.rs shkruan se një ultimatum do të vendoset para delegacionit serb më 15 qershor, duke i kërkuar Presidentit Aleksandër Vuçiç njohjen e pakushtëzuar të Kosovës.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top