Bota

Vrasja makabre në Athinë, Policia: Vrasësi ishte i shkurtër, dy të tjerët të gjatë të hollë, greqishtja jo e pastër

Hetuesit grekë kanë formuar një “listë të kuqe” me 100 të dyshuar, të gjithë grabitës-kriminelë mizorë, “të importuar” por edhe me shtetësi greke të cilët janë liruar nga burgu dhe janë rikthyer në ilegalitet. 

Profili i autorëve të vrasjes në Glyka Nera në Athinë është ndërtuar nga Policia greke me ndihmën e burrit 32-vjeçar të Caroline 20-vjeçare, i cili është në kontakt të përditshëm me oficerët e përfshirë në çështje.

Sipas vlerësimeve të autoriteteve), një nga autorët, “i shkurtri”, është ai që lidhi dhe mbyti 20-vjeçarin fatkeqe. Kryerësi i vrasjes vlerësohet të jetë rreth 1.70 i gjatë,  ndërsa mbante një kapuç në fytyrë.

Dy autorët e tjerë janë ata që e bllokuan dhe e lidhën burrin e saj, i cili, sipas informacionit të dhënë nga 33-vjeçari, ishin të gjatë, të hollë dhe të veshur me të zeza.

Njëri mbante një revole ngjyrë argjendi, ndërsa tjetri një pistoletë të zezë.

Tre grabitje të dyshuara

Autoritetet, nga lista që po shqyrtohet,  e kanë përqendruar hetimet e tyre, kryesisht, në tre grabitje të ngjashme të dyshimta në Koropi, Artemida dhe Agia Paraskevi.

Këto grabitje kryheshin në të njëjtën mënyrë pushtimi dhe ishin kryesisht në shtëpitë ku jetonin të moshuarit.

Në Koropi, në veçanti, ata hynë në shtëpinë e një 86-vjeçari, e rrahën dhe i morën disa para.

Në Agia Paraskevi, ata hynë në shtëpinë e një çifti të moshuar, ku qëndruan për një kohë të gjatë në zonë.

Grabitja më e dhunshme e të treve ishte në Artemis, ku ata hynë në shtëpinë e një gruaje 84-vjeçare, e lidhën me kabllo dhe e rrahën brutalisht.

Në të njëjtën kohë, pas njoftimit të Autoriteteve për informacion, qindra dëshmi janë marrë, por për momentin ato nuk janë të përdorshme.

Në duar të saj, EL.AS ka edhe një video me një duhanpirës të mundshëm nga dita e grabitjes.

Kamerat e Attiki Odos janë nën mikroskop

Kamerat e Attiki Odos kanë hyrë në mikroskopin e Policisë, veçanërisht ato në daljet në periferitë perëndimore për të hetuar krimin në Glyka Nera dhe për të gjetur autorët.

Po shqyrtohet, në fakt, nëse autorët e krimit kaluan pas mesnatës nga periferitë perëndimore dhe arritën përmes Attiki Odos ose Kifisos.

Sipas raportit të MEGA, ELAS kontrollon kamerat jo vetëm pas, por edhe para grabitjes.

Policia gjithashtu beson se mbytja dhe bllokimi që i bënë pilotit 32-vjeçar, si dhe veprimi vrasës janë bërë si për të lejuar autorët që të vazhdojnë me vjedhje pa pengesa, ashtu edhe për të shpëtuar më lehtë.

Grabitja përfundoi rreth orës 05:00 dhe Policia, për shkak të të fiktit që i ra 32-vjeçarit, u njoftua në orën 06:00.

Ndërhyrja e prokurorit të Gjykatës së Lartë për krimin

Prokurori i Gjykatës së Lartë, Vassilis Pliotas, u bën thirrje kolegëve të tij që të shterojnë të gjitha mundësitë ligjore për të hetuar vrasjen brutale të nënës 20-vjeçare në Glyka Nera dhe dënimin e autorëve.

Kryeprokurori ka ndërhyrë në çështje, duke kërkuar nga mbikëqyrësit Prokurorinë e Apelit dhe Gjykatën e Shkallës së Parë të Athinës “në mënyrë të qartë” brenda kornizës së kompetencës së tyre funksionale për të kontribuar.

Oficerët nga dy skuadrat e vrasjeve dhe Vjedhësve vlerësojnë se disa prej këtyre grabitjeve ishin kryer nga tre vrasësit e  Caroline  dhe kështu e trajtojnë çështjen si të përbashkët, duke identifikuar provat. 

Në të njëjtën kohë, ata kanë formuar një ” listë të kuqe ” me 100 të dyshuar, të gjithë grabitës-kriminelë mizorë, “të importuar” por edhe me shtetësi greke të cilët janë liruar nga burgu dhe janë rikthyer në ilegalitet. 

Rezultatet e laboratorëve mjeko-ligjorë të Policisë Greke për gjurmët e ADN-së dhe gjurmëve të gishtërinjve do të përdoren për të shfrytëzuar gabimet e pushtuesve, të cilët pretendohet se kanë bërë gjatë më shumë se një ore që po luanin në shtëpinë në rrugën Panagouli.

Edhe rrobat e veshura nga dy viktimat janë dërguar në forenzikë për analiza në mënyrë që të merren informacione edhe nga atje.

Pse u vra ajo?

Një nga pyetjet që oficerët e policisë po përpiqen të përgjigjen është: Pse grabitësit, pasi ata neutralizuan burrin 32-vjeçar duke mpirë dhe lidhur gjymtyrët me të njëjtin litar,kur  ai nuk tregoi rezistencën më të vogël, madje ai vuri në dukje dhe që në momentin e parë që paratë ishin, i mbytën gruan e tij 20-vjeçare ?

Kjo është, pse ata treguan një element kaq ekstrem anti-shoqëror dhe një mungesë të plotë të emocioneve ? Akti i neveritshëm, thonë oficerët e ngarkuar, konsiston kryesisht në rrethanat e vrasjes dhe së dyti në mekanizmin e vdekjes.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top