Bota

‘Varianti Delta përbën 79 % të rasteve të reja në Greqi, po dominon’

Athinë – Varianti Delta i Covid-19 është bërë lloji dominues në Greqi, duke zënë 79.1 përqind të rasteve të reja, tha Charalambos Gogos, një specialist i sëmundjeve infektive dhe anëtar i Komitetit të Ekspertëve Covid-19.

Gogos tha në një konferencë shtypi se së shpejti do të arrijë në 90 përqind, që është më e shpejtë nga sa priste komuniteti shkencor.

Në të njëjtën kohë, eksperti i sëmundjeve infektive tha se numri i shtrimeve në spital u dyfishua në 20 ditët e fundit.

Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) njoftoi 3,605 infeksione të reja në Greqi të enjten, ndërsa intubimet e pacientëve u rritën në 240.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top