Kronikë

‘Trafik kokaine dhe emigrantësh’/ Autoritetet britanike dëbojnë bosin shqiptar të krimit të organizuar

Një bos shqiptar i krimit të organizuar nga Londra, i cili drejtoi automjete të nivelit më të lartë të punësuar nga biznesi i makinave me qira të një tregtari droge, është ndaluar të kthehet në Britani, vendim i konsideruar si fitore për Agjencinë Kombëtare të Krimit.  

Gangsteri 36-vjeçar, i referuar në dokumentet ligjore vetëm si B9, gëzonte një mënyrë jetese të lartë pavarësisht se nuk kishte “pothuajse asnjë gjurmë financiare në Mbretërinë e Bashkuar” dhe vetëm fitimet e kufizuara nga një kompani në Londër.

Hetuesit zbuluan se ai fitoi paratë e tij nga importimi i kokainës dhe trafikimit të njerëzve si anëtar kryesor i një grupi shqiptar të krimit të organizuar dhe se ai ishte i aftë të kryente “dhunë ekstreme” për të mbrojtur interesat e tij.

Në një incident, ai goditi një person tre herë në zonën e zemrës me një thikë në një klub nate, por arriti të mbijetonte. Ai u pagua mirë dhe më pas u arratis në Bullgari duke mos referuar rastin në polici.

Fotografitë e gangsterit me armë, përfshirë një armë të ruajtur në rripin e tij, një kallashnikov dhe një pistoletë izraelite, gjithashtu u gjetën në telefonin e tij gjatë një kontrolli kufitar në Dover.

Provat e mëtejshme të sjelljes së tij kriminale, e cila është e detajuar në një vendim nga gjyqtarët në Komisionin e Posaçëm të Apelimit të Emigracionit, erdhën kur një pako prej 65,000 eurosh me ADN-në e gangsterit u gjet në një ndarje të fshehtë të një makine të drejtuar nga një bashkëpunëtor. Automjeti u ndalua nga rojet kufitare në Coquelles në Francë.

Shtrirja e veprimtarive të paligjshme të kriminelit bëri që Sekretari i Brendshëm të hiqte të drejtën e tij për të qëndruar në Britani, e cila ishte dhënë në 2012 për shkak të martesës së tij me një grua letoneze që jetonte në Londër.

Arsyet e përmendura vijnë për faktin se ai ishte “anëtar me ndikim i një bashkësie kriminale shqiptare me qendër në MB që importon drogë të klasit A dhe i shpërndan ato në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar” dhe ishte i gatshëm të “shkaktonte dhunë serioze“.

Ministria e Brendshme gjithashtu pretendoi se ai ishte i përfshirë në trafikimin e migrantëve të paligjshëm dhe se përbënte një “kërcënim të vërtetë, aktual dhe mjaft serioz për sigurinë publike dhe sigurinë e Britanisë”.

Gangsteri, kërkoi që të mbrohen të drejtat e njeriut dhe pretendoi se ai nuk ishte i përfshirë në krim.

Por Komisioni i Posaçëm i Apelimit të Emigracionit pranoi provat se ai është një bos i krimit të organizuar. Gjykatës iu dhanë emrat e rreth një duzine të bashkëpunëtorëve kriminalë të gangsterit.

Gee Mason, i cili është në arrati jashtë vendit, drejtoi një biznes makinash me qira në Enfield, pasi u lirua nga burgu në 2014 pasi vuajti gjysmën e një dënimi 18-vjeçar për përpjekjen për të importuar 200 kg heroinë. Gjykata dëgjoi se automjetet u morën me qira nga B9 përfshinin “një Bentley, Range Rover, Jaguar dhe një numër Mercedesësh dhe BMW”

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top