Bota

Tgcom: Kina do të pranojë gabimin, COVID-19 ka dalë aksidentalisht nga laboratori

Tgcom24 ka zbuluar një pamje paraprake të marrëveshjes midis dy superfuqive botërore.

SARS-cov-2 ka dalë aksidentalisht nga laboratori në Wuhan në të cilin po studiohej: ky është versioni që Kina në bazë të hetimeve do të jenë gati për ta pranuar.

SHBA nga ana e saj është e gatshme të pranojë deklaratat e qeverisë kineze sipas të cilit Pekini vetëm kohët e fundit mësoi për ‘arratisjen’ e virusit dhe se shkencëtarët dhe studiuesit që e kanë mbajtur të fshehtë të vërtetën do të ndiqen penalisht, pasi kanë parandaluar Kinën që të informojë menjëherë SHBA dhe botën për kërcënimin e rëndë.

Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu të gatshme të ndihmojnë Pekinin të kryejë një hetim mbi përfshirjen aktive të disa shkencëtarëve dhe studiuesve amerikanë në studimet mbi virusin në laboratorin e Wuhan.

Strategjia globale e daljes nga pandemia, sipas burimeve tona të inteligjencës, u dakordua nga Uashingtoni dhe Pekini në dritën e rezultateve të hetimit të ri mbi origjinën e koronavirusit që Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden urdhëroi për shërbimet sekrete të Shteteve të Bashkuara në në fund të majit, duke lejuar jo më shumë se 90 ditë për dorëzimin e raportit shkruan Tgcom.

Vetëm disa ditë më parë, drejtori i OBSH-së ( Organizata Botërore e Shëndetësisë)  Ghebreyesus kishte vënë në dyshim raportin e lëshuar në mars nga ekipi i tij që hodhi poshtë ikjen nga qendra kërkimore Wuhan si e pamundur. 

“Ne kemi nevojë për një mision të ri në Kinë , për të vazhduar kërkimet mbi origjinën e koronavirusit, madje edhe në laboratorë, kishte një shtytje të parakohshme për të përjashtuar teorinë e virusit të ikur nga laboratori i Wuhan “, tha shefi i OBSH-së në të njëjtën kohë duke i drejtuar një thirrje Pekinit:

“Në fillim të pandemisë jo të gjitha të dhënat u ndanë. Ne kërkojmë që Kina të jetë më e hapur, transparente, bashkëpunuese. Ne u detyrohemi të vërtetën miliona të vdekurve”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top