Bota

Tërmeti në Haiti: Ekipet e shpëtimit kërkojnë të mbijetuar, të vdekurit arrijnë në 1,297

Zyrtarët në Haiti kanë konfirmuar se të paktën 1,297 persona kanë vdekur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.2 të shkallës Rihter që goditi vendin e Karaibeve të shtunën.

Ekipet e shpëtimit po kalojnë nëpër rrënoja në një kërkim të dëshpëruar për ndonjë të mbijetuar.

Shtëpitë, kishat dhe shkollat ​​ishin midis ndërtesave të rrafshuara nga tërmeti. Disa spitale u mbingarkuan dhe kishin nevojë për furnizime.

Një numër që ende nuk përcaktohet dot njerëzish figurojnë të zhdukur dhe rreth 5.700 janë plagosur, thonë zyrtarët.

Fatkeqësia komplikon problemet me të cilat përballet kombi i varfër, i cili tashmë po përballet me një krizë politike pas vrasjes së presidentit të tij muajin e kaluar.

Jug-perëndimi i Haitit duket se ka pësuar dëmin më të madh, veçanërisht rreth qytetit të Les Cayes.

Pamjet në mediat sociale treguan banorët që përpiqeshin dëshpërimisht të tërhiqnin viktimat nga ndërtesat e rrënuara.

“Rrugët janë të mbushura me ulërima,” i tha Neë York Times Kryepeshkonti Abiade Lozama, kreu i një kishe anglikane në Les Cayes. “Njerëzit po kërkojnë për të dashurit ose burimet, ndihmë mjekësore, ujë.”

Epiqendra e tërmetit të së shtunës ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

Por dridhja duhet të jetë ndier  në kryeqytetin e dendur të populluar të Port-au-Prince, rreth 125 km larg, dhe në vendet fqinje.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top