Bota

Tërmeti i fuqishëm me madhësi 8.2 godet Alaskën

Një tërmet shumë i fortë ka goditur Alaskën orët e vona të natës me orën lokale.

Sipas të dhënave paraprake ky tërmet ishte me magnitudë 8.2 dhe u regjistrua shumë pranë Sandpoint, Aleutians East, Alaska, SHBA.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, tërmeti goditi të Mërkurën 28 Korrik 2021 në orën 10:15 pasdite me kohën lokale në një thellësi shumë të cekët vetëm prej 4 miljesh.

Tërmetet e cekëta ndihen më fort sesa ato më të thella pasi janë më afër sipërfaqes. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohen brenda orëve pasi sizmologët po rishikojnë të dhënat.

Sipas mediave të huaja është dhënë edhe një alarm për cunami.

Në përgjithësi tërmetet e kësaj madhësie regjistrohen nga më shumë se një agjenci dhe rezultatet mund të ndryshojnë, me raportet pasuese që vijnë pas të parës shpesh duke treguar më shumë saktësi.

Bazuar në të dhënat paraprake sizmike, tërmeti duhet të ishte ndjerë gjerësisht nga pothuajse të gjithë në zonën e epiqendrës. Mund të ketë shkaktuar dëme të lehta deri në mesatare.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top