Bota

Talibanët pushtojnë Kandaharin, qytetin e dytë më të madh të Afganistanit

Talibanët kanë pushtuar qytetin e dytë më të madh të Afganistanit, Kandahar, një goditje dërrmuese kjo për qeverinë dhe një fitore e madhe për militantët.

Qyteti dikur ishte bastioni i talebanëve dhe është strategjikisht i rëndësishëm si një qendër kryesore tregtare.

“Pas përplasjeve të fuqishme mbrëmë, talebanët morën kontrollin e qytetit Kandahar,” tha një zyrtar i qeverisë vendore për agjencinë e lajmeve Reuters.

Kandahar është qyteti i fundit që ra, pas Heratit dhe Ghazni të enjten.

Talebanët tani kontrollojnë pjesën më të madhe të Afganistanit verior dhe rreth një të tretën e kryeqyteteve rajonale të vendit.

Kryengritësit kanë lëvizur shpejt, duke marrë territore të reja ndërsa trupat amerikane dhe trupat e huaja tërhiqen pas 20 vitesh operacionesh ushtarake.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara thanë se kishin në plan të dërgonin gati 3,000 trupa përsëri në Afganistan për të ndihmuar në evakuimin e stafit nga ambasada amerikane.

Ajo tha se po dërgonte trupa në aeroportin në Kabul për të ndihmuar në evakuimin e një numri “të rëndësishëm” të stafit të ambasadës në fluturime speciale.

Mbretëria e Bashkuar tha se po dislokonte gjithashtu rreth 600 trupa në baza afatshkurtra për të siguruar mbështetje për shtetasit britanikë që largoheshin nga vendi. Numri i stafit që punon në ambasadën britanike në Kabul është zvogëluar në një ekip kryesor.

Brenda disa orëve nga njëri-tjetri të enjten disa nga qytetet më të rëndësishme të Afganistanit u pushtuan-Herat, Ghazni dhe Qala-I-Naë u vunë nën kontrollin e talebanëve.

Burimet i kanë thënë BBC -së se qyteti jugor i Lashkar Gah, kryeqyteti i provincës Helmand, është marrë gjithashtu nga militantët, edhe pse kjo gjithashtu nuk është konfirmuar.

Ka shqetësime në rritje se militantët do të vazhdojnë ofensivën e tyre të shpejtë drejt kryeqytetit, Kabul, ku dhjetëra mijëra civilë kanë ikur nga luftimet e dhunshme në rrugë.

“Shpejtësia e përparimit të talebanëve ka tronditur edhe analistët ushtarakë të sprovuar,” tha redaktori i BBC -së për Azinë Jugore, Anbarasan Ethirajan.

Pse është Kandahar kaq i rëndësishëm?

Kandahar është vendlindja e talibanëve dhe marrja nën kontroll e qytetit do të ishte një çmim i rëndësishëm për militantët.

Ata kishin pushtuar periferinë e qytetit për disa javë para se të fillonin sulmin e tyre në qendër.

Të mërkurën, talebanët depërtuan në burgun qendror të Kandahar, dhe të enjten, imazhet në mediat sociale thuhet se treguan kryengritës në qendër të qytetit.

Një banor i tha agjencisë së lajmeve AFP se forcat qeveritare duket se janë tërhequr në masë në një strukturë ushtarake jashtë qytetit jugor.

Kandahar: Provinca e trazuar e Afganistanit

Kandahar konsiderohet strategjikisht e rëndësishme për shkak të aeroportit të tij ndërkombëtar, prodhimit bujqësor dhe industrial dhe pozicionit të tij si një nga qendrat kryesore tregtare të vendit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top