Bota

Talibanët pritet të shpallin sot qeverinë e re

Talibanët pritet të shpallin një qeveri të re në Afganistan brenda disa orësh, pasi kaosi në vend u thellua dhe ekspertët e ndihmës paralajmëruan për kolaps të afërt ekonomik.

Më shumë se dy javë pasi milicia islamike mori kontrollin, burimet i thanë Agence-France Presse se kabineti mund të paraqitej pas lutjeve të mëngjesit të premten dhe Ahmadullah Muttaqi, një zyrtar taleban, tha në mediat sociale se një ceremoni po përgatitej në pallatin presidencial në Kabul.

Transmetuesi privat Tolo tha se njoftimi pritej shpejt. Udhëheqësi suprem i lëvizjes, Haibatullah Akhundzada, pritet të ketë fuqinë përfundimtare mbi një këshill të ri drejtues, me një president nën të, thanë zyrtarët talebanë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top