Bota

Talibanët deklarojnë se ‘lufta mbaroi’ pasi Presidenti dhe diplomatët arratisen nga Kabuli

Afganistan – Me ikjen e Presidentit Ashraf Ghani nga vendi dhe të trupave amerikane, luftëtarët talibanë hynë në kryeqytetin Kabul, morën kontrollin e pallatit presidencial dhe deklaruan se lufta në Afganistan  mbaroi pas 20 vjetësh.

Talibanët deklaruan se lufta në Afganistan mbaroi pasi kryengritësit morën kontrollin e pallatit presidencial në Kabul ndërsa forcat e udhëhequra nga SHBA u larguan dhe vendet perëndimore u përpoqën të hënën për të evakuuar qytetarët e tyre.

Presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi të dielën kur militantët islamikë hynë në qytet, duke thënë se ai donte të shmangte gjakderdhjen, ndërsa qindra afganë dëshpëruan të largoheshin nga aeroporti i Kabulit i përmbytur nga turma.

“Sot është një ditë e madhe për popullin afgan dhe muxhahedinët. Ata kanë qenë dëshmitarë të frytit të përpjekjeve dhe sakrificave të tyre për 20 vjet,” tha Mohammad Naeem, zëdhënësi i zyrës politike të talebanëve, për Al Jazeera TV.

“Falë Zotit, lufta në vend mbaroi”

Naeem tha se lloji dhe forma e regjimit të ri në Afganistan do të bëheshin të qarta së shpejti, duke shtuar se talibanët nuk donin të jetonin të izoluar dhe bëri thirrje për marrëdhënie paqësore ndërkombëtare.

“Ne kemi arritur atë që po kërkonim, e cila është liria e vendit tonë dhe pavarësia e njerëzve tanë,” tha ai. “Ne nuk do të lejojmë askënd të përdorë tokat tona për të goditur askënd dhe ne nuk duam të dëmtojmë të tjerët.”

Në Uashington, kundërshtarët e vendimit të Presidentit Joe Biden për t’i dhënë fund luftës më të gjatë në Amerikë, të nisur pas sulmeve të 11 Shtatorit 2001, thanë se kaosi ishte shkaktuar nga një dështim i udhëheqjes.

Diplomatët amerikanë u dërguan me helikopter në aeroport nga ambasada e tyre në distriktin e fortifikuar Ëazir Akbar Khan, ndërsa forcat afgane, të stërvitura për vite të tëra dhe të pajisura nga Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët me një kosto miliarda dollarë, u shkrinë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha të hënën herët se pothuajse i gjithë personeli i ambasadës, përfshirë ambasadorin Ross Ëilson, ishin në aeroport dhe flamuri amerikan ishte ulur dhe hequr nga kompleksi i ambasadës.

Në aeroportin e Kabulit, qindra afganë prisnin fluturimet, disa tërhiqnin bagazhet nëpër pistat në errësirë, ndërsa gratë dhe fëmijët flinin pranë korridoreve të sigurisë.

Image

Një burim në aeroport tha se disa përleshje shpërthyen mes njerëzve të paaftë për të gjetur një vend në avion pasi nisjet u ndalën.

Televizioni lokal 1TV raportoi se shpërthime të shumta u dëgjuan në kryeqytet pas errësirës, ​​por qyteti ishte kryesisht i qetë gjatë ditës të dielën.

Grupi i Ndihmës i Urgjencës tha se 80 persona të plagosur ishin sjellë në spitalin e tij në Kabul, i cili ishte në kapacitet, dhe se ai ishte duke pranuar vetëm njerëz me dëmtime kërcënuese për jetën.

Në një postim në Facebook, Ghani tha se ishte larguar nga vendi për të shmangur përplasjet me talebanët që do të rrezikonin miliona banorë të Kabulit.

Ai nuk tha se ku ishte dhe nuk ishte e qartë se ku ishte drejtuar apo si do të transferohej pushteti pas zbritjes rrufe të talebanëve në Afganistan.

Al Jazeera më herët tregoi pamjet e atyre që thuhej se ishin komandantët talebanë në pallatin presidencial ku shfaqeshin me dhjetëra luftëtarë të armatosur.

Disa përdorues të mediave sociale në Kabul e quajtën Ghanin frikacak pasi i la ata në kaos. Një mesazh në Tëitter nga llogaria e verifikuar e Ambasadës Afgane në Indi tha: “Ne të gjithë po përplasim kokën nga turpi”.

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top