Bota

Talebanët kërcënojnë: Nëse SHBA qëndron pas 31 gushtit, do të ketë pasoja

Operacionet e evakuimit nga aeroporti i Kabulit vazhdojnë mes shumë vështirësish.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët po shqyrtojnë përdorimin e fluturimeve të planifikuara për të përfunduar operacionet.

Në të njëjtën kohë, frika nga rreziku i terrorizmit në Afganistan po rritet: ISIS  me 2,000 luftëtarë dhe qelizat Qaedist janë të pranishme në të paktën pesëmbëdhjetë rajone.

“Nëse SHBA dhe Britania e Madhe përpiqen të blejnë kohë për të vazhduar evakuimet nga Afganistani, do të ketë pasoja”.

Këto janë fjalët e Suhail Shaheen, një zëdhënës i talibanëve dhe një anëtar i ekipit negociator të grupit në një intervistë për Skynews në Doha.

Për talebanët, në fakt, njoftimi i Presidentit Biden për tërheqjen e trupave deri më 31 gusht është i detyrueshëm.

 “Nëse ata zgjasin kufirin, kjo do të thotë se ata po e zgjerojnë okupimin dhe nuk ka nevojë” shtoi zëdhënësi i talebanëve, duke theksuar se nëse “qëllimi është të vazhdojnë të pushtojnë Afganistanin, besimi do të thyhet dhe do të ketë një reagim “.

E ndërsa kërcënimet rriten drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, këtë  mëngjes ka ndodhur një tjetër përplasje zjarri mes forcave afgane të sigurisë dhe subjekteve të paidentifikuar.

Konfirmimi vjen nga llogaria zyrtare në Twitter e Forcave të Armatosura Gjermane, Bundeswehr.

Një anëtar i forcave afgane të sigurisë u vra dhe tre të tjerë u plagosën.

Ushtarët amerikanë dhe gjermanë u përfshinë gjithashtu në betejë.

 Të gjithë ushtarët e Bundeswehr janë të padëmtuar, konfirmoi ushtria gjermane

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top