Kronikë

Spanjë: plagosen rëndë 2 djem shqiptarë duke u hedhur nga kamioni, synonin Anglinë

Të dy u dërguan në Spitalin Valdecilla dhe më i madhi, në të 20-at, është në një gjendje shumë të rëndë.

Cantabria, Spanjë.  – Dy të rinj shqiptarë u plagosën rëndë të mërkurën pasi ranë nga një kamion në lëvizje në kilometrin 156 të A-67 , pranë Molledo. 

Një shofer që po ngiste prapa, rreth 200 metra nga automjeti nga i cili ata ranë, lajmëroi shërbimet e urgjencës, në orën 3:45 pasdite, kur pa nga larg “ata që dukeshin si dy çanta që binin nga kamioni”. “Më vonë, kur i kisha para meje, pashë që ishin dy njerëz,” tha ai në telefon.

Historia e tij shërbeu për 112-ën për të mobilizuar Gardën e Trafikut Civil, 061-in dhe personelin e Mirëmbajtjes së Autostradave, të cilët u kujdesën për rrethimin e zonës dhe përkujdesjen ndaj viktimave: dy të rinj, të plagosur rëndë, të cilët u transferuan në Spitalin Valdecilla.

Njëri prej tyre, 16 vjeç, u trajtua në Shërbimin e Traumatologjisë, pasi kishte plagë të shumta. Shqiptari tjetër, i cili ishte në gjendje më të rëndë dhe është “mbi 20 vjeç” (mosha e saktë ende nuk është përcaktuar), u dërgua në urgjencë.

Sapo mbërritën në vendin e ngjarjes, Garda Civile e Trafikut konfirmoi se nuk ishte një aksident dhe, prandaj, i la procedimet në duart e kolegëve të tyre nga Garda Civile.

 Bëhet bëhet fjalë për dy të rinj  që udhëtonin brenda kamionit. Është e zakonshme që ata hyjnë vjedhurazi në kamionë me synimin për të hyrë në tragetet që shkojnë në Angli. Ajo që ndodh ndonjëherë është që ata gabimisht hyjnë në atë që largohet nga Porti dhe kur e zbulojnë e gjejnë veten brenda. Sapo kur e kuptojnë gabimin, vendosin të hidhen nga automjeti në lëvizje me rezultat si ai që ndodhi këtë të mërkurë

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top