Bota

Spanja, Maroku kthejnë fokusin tek të rinjtë emigrantë që kanë ngecur në kufi

Në fotografi: Të miturit e pashoqëruar që kaluan në Spanjë janë mbledhur jashtë një depoje të përdorur si strehë e përkohshme ndërsa presin të testohen për COVID-19 në enklavën spanjolle të Ceuta, afër kufirit të Marokut dhe Spanjës, të mërkurën, 19 maj 2021. Shërbimet sociale për qytetin e vogël me dalje në Mesdhe u sforcuan shumë pasi mbi 8,000 njerëz kaluan në territorin spanjoll gjatë dy ditëve të mëparshme.

Ceuta, Spanjë – Me kalimet kufitare të migrantëve me sa duket nën kontroll, Spanja dhe Maroku e kthyen vëmendjen e tyre të enjten në gjendjen e qindra adoleshentëve kryesisht të bllokuar në të dy anët e kufirit të tyre midis një prej përplasjeve më të mëdha diplomatike midis dy vendeve në vitet e fundit.

Në Ceuta, enklava spanjolle në bregdetin verior të Afrikës në qendër të mosmarrëveshjes, qindra të mitur të pashoqëruar kundërshtonin një karantinë të detyrueshme 10-ditore në depot e shoqatës së bamirësisë nën vëzhgimin e policisë. Disa u ngjitën në çatitë e ndërtesave për të shpëtuar.

Duke kërkuar rroba shtesë për t’u mbrojtur nga i ftohti i mbrëmjes, një djalë 14-vjeçar i cili kishte ngelur në kushte të këqija në depo shpjegoi se përpjekja e tij për një jetë në Spanjë ishte me dakortësinë e prindërve të tij.

“Ata e shohin që nëse vij këtu mund të kem një të ardhme,” tha djali, i cili kishte udhëtuar nga Tetouan, një qytet 40 kilometra (rreth 25 milje) në jug të kufirit spanjoll. “E shihni që prindërit tuaj nuk mund të punojnë, sistemi arsimor është shumë i dobët. Çfarë mund të them? Unë as nuk mund t’ju tregoj se çfarë hanë njerëzit “.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top