Kronikë

Sot në pranga, denoncimi i Sali Berishës në 2017-ën për dy truprojat e Saimir Tahirit

Sot të dy janë në pranga për lidhje me trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali. Por më herët, dy punonjësit e policisë shërbenin dhe si truprojë të Saimir Tahirit, kur ky i fundit ishte ministër i Brendshëm.

Agustin Deda dhe Hekuran Marku janë arrestuar pas një hetimi të gjatë të Drejtorisë së Antimafias Italiane dhe SPAK në Tiranë.

Por denoncimi se kush ishin ata në të vërtetë është bërë që në shkurtin e vitit 2017, nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Ky i fundit publikoi mesazhin e një qytetari, i cili tregonte se kush ishin në të vërtetë dy rojet e Tahirit.

Oficeri i SHKB dixhital informon:

-Shoqëruesi i parë i Saje Qorrit ka ndërruar emrin nga Agustin Fran Deda në Paul Deda.

-ai ka plagosur ne nje Pub ne Tirane nje oficer te Gardes,

– ai ka qene person ne kerkim,

– ka bere trafik kokaine ne Spanje.

– Shoqeruesi tjeter Hekuran Marku ka probleme me drejtesinë italiane

– Bujar Trimi shofer, i arrestuar ne Munih per grabitje banke me banden e Yzberishit

– Agim Sinani, shofer vrases, anetar i bandes se Selites i denuar per vrasje

– Bledar Bodlli, punon ne SHKB, ka qene i denuar, pa shkolle.

I bej thirrje prokurorise se shtetit te hetoje me perparesi lidhjet kriminale te Saje qorrit, shoqeruesve dhe njerezve te tij!

‘28/01/2017, 11:56:47: Shoqeruesi i pare i Sajmir Tahirit e ka pasur emrin Agustin Fran Deda tani e ka kthyer ne Paul Deda,e ka kthyer emrin per arsye se ne 2003-2004 ka plagosur ne nje Pab ne Tiranë ,nje oficer te gardes dhe ka qene person ne kerkim per tentativ vrasje dhe armbajtje pa leje ,i shpallur ne kerkim nga drejtoria e policise Tiranes,ne vendin e ngjarjes ka lene nje kepuce nga vrapi,Ky ka qene i lidhur me nje shtetase spanjolle në momentin e ngjarjes dhe ka punuar ne Spanje,Barcelonë dhe Londer me kokahine dhe prostitucion.

28/01/2017, 11:57:18: Shoqeruesi tjeter i Sajmir Tahirit,Ekuran Marku i cili ka jetuar rreth 15 vjet ne Venecia Itali,ka bere nje lokal tek rruga barrikada prane shkolles Sami frasheri ,ka probleme me drejtesin Italiane ne lidhje me bankat per marrjen e nje kredie mbi 100 nije euro me emër tjeter ne Itali.

28/01/2017, 11:58:00: Bujar Trimi miku i familjes se Sajmir Tahirit eshte shofer prane parkut te ministris rendit,eshte kapur nga policia gjermane per grabitje banke me grupin e Yzberishtit ne Mynih,i kane bere atentat tek pallati me shigjeta para disa viteve dhe edhte krahu i djathtes i karteles se grupit te Selites qe eshte me burgim te perjetshem per disa vrasje.

28/01/2017, 11:58:41: Agim Sinani ka qene shofer prane parkut ministrise rendit,e hoqen pasi i doli vertetimi i penalitetit i denuar pasi ka qene ne burg per vrasje dhe pjestar i bandes se Selites.dhe Tahiri,e coj me pune tek taks forca ne Kesh tek miku i ngusht i tahirit tek Vahit Sina nga Tepelena drejtor ne Kesh,

28/01/2017, 11:59:14: Bledar Bodlli nga Yzberishti dhe ky mik i Tahirit ka qene i denuar dhe eshte lidhje e Tahirit dhe e krenar Cenollarit ish kryetari i minibashkis Kombinat ,pa shkolle dhe i emeruar nga Tahiri me Shkb tek Arben Skendaj drejtori i shkb ish sigurims.’

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top