Bota

Sot eklipsi ‘Unaza e zjarrit’, pamje spektakolare rreth e qark globit

Banorët e pjesës më të madhe të hemisferës veriore të enjten do të jenë dëshmitarë të një eklipsi diellor.  Kjo ngjarje quhet eklipsi unazor.

Hëna do të shihet duke lëvizur mbi yllin tonë, por nuk do ta bllokojë plotësisht dritën që vjen prej saj.  Në vend të kësaj, vetëm një pjesë e hollë e shkëlqimit që do të shkëlqejë rreth diskut të Diellit do të mbetet.

Skenat më të mira do të jenë në Arktik, por një pjesë e mirë e pjesës tjetër të Tokës do të mbulohet gjithashtu nga një eklips i pjesshëm – Shtetet e Bashkuara lindore dhe Alaskën veriore, së bashku me pjesën më të madhe të Kanadasë, Grenlandës dhe pjesëve të Evropës dhe Azisë. 

Sipas projeksionit, ka pak mundësi për të parë këto skena nga BiH, përveç nga vende të caktuara në pjesën veriore të vendit dhe në një variant shumë të butë.

Si gjithmonë, këshilla është që të mos përpiqeni ta shikoni Diellin me sy të lirë. 

Kjo mund të shkaktojë dëme serioze. Kushdo që shikon në qiell duhet ta bëjë këtë vetëm me ndihmën e pajisjeve mbrojtëse të shikimit, siç janë syzet e miratuara të eklipsit, shkruan BBC .

Evenshtë edhe më mirë, për ata që kanë mundësi, të vizitojnë një ngjarje të organizuar. Klubet astronomike zakonisht organizojnë ngjarje të veçanta në raste të tilla.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top