Bota

Shpërthen në lot/ Gazetari Bjellorus shfaqet në TV, ja deklarata e tij

Roman Protasevich, gazetari bjellorus i cili bëri bujë të madhe në media, u arrestua në Minsk pasi u arrestua me një fluturim të devijuar muajin e kaluar, është shfaqur në një intervistë i përlotur në televizionin shtetëror.

Ai rrëfeu për organizimin e protestave anti-qeveritare dhe vlerësoi Presidentin Alexander Lukashenko. Familja e Protasevich thotë se intervista u zhvillua me detyrim e nën presion, shkruan “BBC”.

Gazetari, 26 vjeç, ishte redaktor i kanalit opozitar “Nexta” në aplikacionin e mesazheve Telegram deri vitin e kaluar. Ai u vendos në një listë të “individëve të përfshirë në veprimtari terroriste” vitin e kaluar.

Protestat masive shpërthyen në të gjithë Bjellorusinë pasi presidenti Alexander Lukashenko, prej kohësh pretendoi fitoren në zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, të thëna gjerësisht si të manipuluara dhe një goditje ndaj opozitës po ashtu pasoi. Protestat janë frenuar dhe udhëheqësit e opozitës janë dërguar në burg ose në internim.

Në intervistën e transmetuar të enjten në mbrëmje, Protasevich pranoi përpjekjen për të rrëzuar Aleksandër Lukashenko dhe tha se ai po fliste me kanalin televiziv me zgjedhje. Ai tha se e kishte kritikuar presidentin Lukashenko shumë por “filloi të kuptojë se ai po bënte gjënë e duhur dhe unë me siguri e respektoj atë”.

Në fund të intervistës, ai shpërtheu në lot dhe tha se shpresonte një ditë të martohej dhe të kishte fëmijë. Babai i gazetarit i tha agjencisë së lajmeve AFP se ishte e dhimbshme të shikonte të birin, duke dhënë atë intervistë.

“Unë e njoh djalin tim shumë mirë dhe besoj se ai kurrë nuk do të thoshte gjëra të tilla. Ata e detyruan të thoshte atë që ata donin” tha ai.

Intervista e së enjtes ishte paraqitja e tretë e  Protasevich në televizionin shtetëror që kur u arrestua.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top