Bota

Shenzhou-12: Kina nis ekuipazhin e parë në stacionin e ri hapësinor

Kina ka dërguar tre astronautë në orbitë për të filluar plotësimin e stacionit të ri hapësinor të vendit.

Të tre burra – Nie Haisheng, Liu Boming dhe Tang Hongbo – do të kalojnë tre muaj në bordin e modulit Tianhe rreth 380 km mbi Tokë.

Ky do të jetë misioni më i gjatë hapësinor i ekipit të Kinës deri më tani dhe i pari në gati pesë vjet.

Të enjten, kapsula e Shenzhou-12 u ngrit me sukses në majën e raketës së saj Long March 2F.

Nisja nga qendra e lëshimit të satelitit, Jiuquan, në shkretëtirën Gobi ishte në 9:22 me kohën e Pekinit (01:22 GMT).

Nisja dhe misioni pasues janë një tjetër demonstrim i rritjes së besimit dhe aftësisë së Kinës në fushën e hapësirës.

Në gjashtë muajt e kaluar, ky vend ka sjellë mostra shkëmbi dhe dheu në Tokë nga sipërfaqja e Hënës dhe ka ulur një robot me gjashtë rrota në Mars – përpjekje tepër komplekse dhe sfiduese.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top