Bota

SHBA do t’i kthejë në Kosovë afganët e dyshimtë ‘për verifikim të mëtejshëm’, nis 2 të parët

SHBA ka në plan të dërgojë të paktën dy afganë të evakuuar për në Kosovë, për shkak të shqetësimeve të sigurisë të ngritura pasi ata mbërritën në një aeroport amerikan, thanë dy burime të njohura me evakuimin amerikan, 

Afganët do t’i nënshtrohen një rishikimi të mëtejshëm në Kosovë.

Burimet paralajmërojnë, megjithatë, se zyrtarët federalë po veprojnë me shumë kujdes, dhe vetëm për shkak se një person është “me shenjë” nuk do të thotë se është terrorist ose përbën kërcënim, saktësojnë gazetarët Jonathan Dienst, Ken Dilanian dhe Tom Winter.

Diçka në profilin e tyre – emri, prejardhja ose një numër në celularin e tyre – ngriti shqetësim të mjaftueshëm saqë ata nuk mund të lejoheshin të qëndronin në SHBA në pritje të shqyrtimit shtesë, sipas burimeve.

“Shumë njerëz u zhvendosën shumë shpejt dhe komuniteti i inteligjencës ka punuar shumë për të vlerësuar nëse ndonjë prej tyre paraqet kërcënim,” tha një zyrtar i lartë i zbatimit të ligjit federal.

 “Disa nga verifikimet ndodhën ndërsa qenë jashtë shtetit, dhe disa prej tyre ndodhin këtu … Ne nuk do të lejojmë që njerëzit të futen në komunitet nëse kanë informacione të pazgjidhura nënçmuese.”

Çdo evakuim tjetër që shkakton shqetësime të ngjashme do të dërgohet në Kosovë, thanë burimet.

Nga më shumë se 30,000 të evakuuar nga Afganistani në SHBA, rreth 10,000 kishin nevojë për kontroll shtesë që nga e premtja, thanë burimet, dhe nga ata rreth 100 u vlerësuan për lidhje të mundshme me talebanët ose grupet terroriste. Dy nga ato 100 ngritën shqetësim të mjaftueshëm për rishikim shtesë.

Të evakuuarit e tjerë të cilët aktualisht po vlerësohen në zonën e D.C. u zbuluan se ishin dëbuar nga SHBA më parë për vepra penale të mëparshme, thanë dy burime të informuara mbi të dhënat. Departamenti i Sigurisë Kombëtare tani po vendos se çfarë të bëjë me individët.

Në një deklaratë, një zëdhënës i DHS tha, “Qeveria federale ka krijuar një proces të fortë dhe me shumë shtresa të shqyrtimit dhe verifikimit me qëllime të dyfishta për mbrojtjen e atdheut dhe sigurimin e mbrojtjes për afganët e pambrojtur.”

Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë nuk pranoi të komentojë.

Për më tepër, zyrtarët amerikanë po përpiqen të organizojnë vendosjen e të miturve të pashoqëruar, nga  deri në 10 afganë nën moshën 18 vjeç që mbërrijnë në SHBA në ditë.

 Sekretari i DHS Alejandro Mayorkas tha të premten se fëmijët afganë që mbërrijnë në SHBA të pashoqëruar do të strehohen nga Shëndeti dhe Shërbimet Njerëzore ndërsa agjencia gjen një shtëpi të përhershme me një të afërm ose sponsor.

Të evakuuarit i janë nënshtruar kontrollit gjatë pritjes në aeroplanët në katal në Kabul për të lënë Afganistanin, para se të rrëzoheshin në SHBA, dhe gjithashtu në vendet e treta, ndërsa ishin në rrugën drejt Shteteve të Bashkuara, vendet e treta ku u verifikuan evakuuesit përfshijnë Katarin, Bahreinin, Kuvajtin, Italinë. , Spanja dhe Gjermania, ndër të tjera.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top