Bota

SHBA dhe aleatët paralajmërojnë për sulm terrorist në aeroportin e Kabulit

SHBA, Britania e Madhe dhe Australia u bëjnë thirrje qytetarëve dhe mbajtësve të vizave të qëndrojnë larg aeroportit deri në një urdhër tjetër  në mes të nxitimit për evakuim.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar turmat që përpiqen të hyjnë në aeroportin e Kabulit për të lënë zonën, pasi Britania, Australia dhe Zelanda e Re floën për “kërcënim të lartë” të një sulmi terrorist.

Të katër shtetet kërkuan që njerëzit të mos përpiqen më të udhëtojnë në aeroport, një thirrje shqetësuese pasi njerëzit që praktikisht nuk kanë mjete të tjera shpëtimi nga Afganistani dhe përpiqen të shpëtojnë jetën e tyre dhe të të dashurve.

Një valë paralajmërimesh pothuajse identike nga Londra, Ëellington, Canberra dhe Ëashington vonë të mërkurën u bënë thirrje njerëzve të mbledhur në zonë që të lirohen dhe të lëvizin në një vend të sigurt.

Paralajmërimet e sigurisë për aeroportin ishin specifike.

 “Ata në Abbey Gate, East Gate ose North Gate tani duhet të largohen menjëherë,” tha Departamenti Amerikan i Shtetit në një paralajmërim për qytetarët e tij, duke cituar “kërcënime të paspecifikuara të sigurisë”.

Ai këshilloi njerëzit që të afrohen vetëm nëse “ju merrni udhëzime individuale nga një përfaqësues i qeverisë amerikane për ta bërë këtë”.

Të mërkurën mbrëma, Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar u bëri thirrje njerëzve të mos udhëtojnë në aeroport, duke thënë: “Ekziston një kërcënim i vazhdueshëm dhe i lartë i sulmit terrorist. Mos udhëtoni në aeroportin ndërkombëtar Kabul Hamid Karzai. Nëse jeni në zonën e aeroportit, largohuni në një vend të sigurt dhe prisni këshilla të mëtejshme. “

Ai shtoi: “Nëse mund të largoheni nga Afganistani në mënyrë të sigurt me mjete të tjera, duhet ta bëni këtë menjëherë”.

Sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Wallace, tha më herët se afganët që duan të ikin në Mbretërinë e Bashkuar mund të jenë më mirë të “përpiqen të arrijnë në kufi” sesa të presin evakuimin e RAF.

Wallace, në një konferencë për deputetët, gjithashtu sinjalizoi se kishin mbetur pak vende në fluturimet britanike të shpëtimit, të cilat kanë evakuuar më shumë se 11,000 njerëz nga Kabuli që nga marrja e Afganistanit nga talebanët më pak se dy javë më parë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top