Showbiz

Shakira reagon pas protestave të dhunshme në Kolumbi: Është e papranueshme…

Këngëtarja kolumbiane Shakira dënoi brutalitetin e policisë në mediat sociale gjatë protestave në atë vend për reformat e diskutueshme të taksave.

Ajo publikoi një foto nga protestat e dhunshme që ishin duke u zhvilluar në Kolumbi për disa ditë tani dhe u bëri thirrje autoriteteve.

“Është e papranueshme që një nënë të humbasë fëmijën e saj të vetëm për shkak të brutalitetit. Dhe që jeta e 18 personave të tjerë u mor në një protestë paqësore. 

Plumbat nuk do të jenë kurrë në gjendje të heshtin zërin e të sëmurit. Është thelbësore që të mos jemi të shurdhër ndaj ankesave. 

Unë i kërkoj Qeverisë së vendit tim që të marrë masa urgjente, të ndalojë menjëherë shkeljen e të drejtave të njeriut dhe të rivendosë vlerën e jetës njerëzore mbi të gjitha interesat politike, “ shkroi Shakira poshtë njoftimit të saj.

Duhet të kujtojmë se demonstratat kundër reformës tatimore në Kolumbi, të cilat filluan në 28 Prill me një thirrje për një “grevë kombëtare” të sindikatave, komuniteteve lokale, grupeve të studentëve dhe grupeve të ndryshme të opozitës, fillimisht ishin paqësore, por më vonë dhuna dhe trazirat. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top