Bota

Rriten vdekjet në SHBA dhe Kanada nga vala më e keqe e nxehtësisë e regjistruar ndonjëherë

Vankuver / Portland – Një valë nxehtësie që rrëzoi rekordet e të gjitha kohërave të temperaturave të larta në Kanadën perëndimore dhe në Northëest të SHBA-ve ka sjellë një numër në rritje të vdekjeve ndërkohë që zyrtarët përgatiten për më shumë mot të tillë dhe kërcënimin e zjarreve.

Më e keqja e nxehtësisë ka kaluar të mërkurën, por shteti i Oregonit raportoi 63 vdekje të lidhura me valën e nxehtësisë. Qarku Multnomah, i cili përfshin Portland, raportoi 45 nga ato vdekje që nga e premtja, ku Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut ka përmendur hiperterminë si shkak paraprak.

Për krahasim, i gjithë Oregoni kishte vetëm 12 vdekje nga hipertermia ngaviti  2017 në 2019, thuhej në deklaratë. Në të gjithë shtetin, spitalet raportuan një rritje të qindra vizitave ditët e fundit për shkak të sëmundjes së lidhur me nxehtësinë, tha Autoriteti Shëndetësor i Oregonit.

Në British Columbia, të paktën 486 vdekje të papritura u raportuan për pesë ditë, gati tre herë më shumë se numri i zakonshëm që do të ndodhte në provincë gjatë asaj periudhe.

“Kjo ishte një krizë e vërtetë shëndetësore që ka nënvizuar se sa vdekjeprurëse mund të jetë një valë ekstreme e nxehtësisë,” tha në deklaratë Zyrtari i Shëndetit i Qarkut Multnomah, Dr. Jennifer Vines. “Ndërsa verat tona vazhdojnë të ngrohen, unë dyshoj se do të përballemi përsëri me këtë lloj ngjarjeje.”

Kupola e nxehtësisë, një fenomen moti që bllokon nxehtësinë dhe bllokon sistemet e tjera të motit nga qarkullimi, u dobësua ndërsa lëvizte në lindje, por ishte ende mjaft e fortë për të vendosur rekorde që nga Alberta në Manitoba, tha David Phillips, klimatolog i vjetër në Mjedis, një agjenci qeveritar në Kanada.

Ishte e paqartë se çfarë e shkaktoi kupolën, por ndryshimi i klimës duket të jetë një kontribues, duke pasur parasysh kohëzgjatjen dhe ekstremet e valës së nxehtësisë, tha Phillips.

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau bëri një pauzë për të kujtuar të vdekurit gjatë komenteve në Otava të mërkurën dhe shprehu shqetësimin mbi kërcënimin nga zjarri.

“Ne kemi pasur më parë gjithnjë e më shumë nga ky lloj i ngjarjeve ekstreme të motit në vitet e kaluara”, tha Trudeau. “Pra, realisht, ne e dimë që kjo valë e nxehtësisë nuk do të jetë e fundit.”

Në Uashington, Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ndryshimi i klimës po nxiste “një bashkim të rrezikshëm të nxehtësisë ekstreme dhe thatësirës së zgjatur”, duke paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara ishin prapa në përgatitjen për një numër rekord të zjarreve në pyje këtë vit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top