Bota

Regjimi i Putin nuk ndalet, dënon edhe bashkëpunëtorët e Navalnyt

Lyubov Sobol, një aleate e ngushtë e opozitarit rus, Alexei Navalny u dënua me një vit punë në dobi të komunitetit. Ajo këtë informacion e dha përmes rrjeteve sociale teksa shihet edhe në një fotografi pranë policisë ruse.

TOPSHOT – Russian opposition leader Alexei Navalny, charged with violating the terms of a 2014 suspended sentence for embezzlement, stands inside a defendants’ cage during a court hearing in Moscow on February 2, 2021. (Photo by Handout / Moscow City Court press service / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE – MANDATORY CREDIT “AFP PHOTO / Moscow City Court press service / handout” – NO MARKETING – NO ADVERTISING CAMPAIGNS – DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS (Photo by HANDOUT/Moscow City Court press service/AFP via Getty Images)

“Vendimi në çështjen time penale në lidhje me një përpjekje për të biseduar me helmuesin e Navalnyt, Konstantin Kudryavtsev fajtore, punë korrektuese për 1 vit. Ndërkohë, çështja për vrasjen e mbetur në tentativë të Navalnyt ende nuk është iniciuar”, tha Sobol.

Gjyqi kundër Sobolit vjen në kushte të shtypjes kundër aleatëve dhe mbështetësve të Navalnyt, të cilët organizuan disa tubime për të protestuar arrestimin e tij në fillim të këtij viti.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top