Uncategorized

Pse olimpistët kafshojnë medaljet e tyre pasi ngjiten në majën e podiumit si fitimtar

Pamja e një pjesmarrësi në Lojërat Olimpike që qëdron në majën e një podiumi i gazuar pasi doli fitues në disiplinën e tyre me një medalje ari mes dhëmbëve është kthyer tashmë në një ikonë.

Kjo është parë disa herë ë Lojërat Olimpike të Tokios 2020 tashmë, në një mori disiplinash dhe jo vetëm.

Llogaria zyrtare e Tokios 2020 madje shkoi për t’u përpjekur t’u kujtonte njerëzve se medaljet, në fakt, nuk janë të ngrënshme.

“Ne thjesht duam të konfirmojmë zyrtarisht se medaljet #Tokio2020 nuk janë të ngrënshme,” thuhej në të.

“Medaljet tona janë bërë nga materiali i ricikluar nga pajisjet elektronike të dhuruara nga publiku japonez. Pra, nuk keni pse t’i kafshoni … por ne e dimë që ju ende do t’a bëni.”

Por pse këta atletë fitimtarë vendosin të festojnë kurorëzimin e tyre duke kafshuar medaljet e tyre të arta?

David ëallechinsky, Anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Shoqërisë Ndërkombëtare të Historianëve Olimpikë, i tha CNN në 2012 se ndoshta është një përpjekje për të kënaqur mediat.

“Është kthyer në një obsesion me fotografët,” thotë ëallechinsky, bashkëautor i “The Complete Book of the Olympics.” “Unë mendoj se ata e shikojnë atë si një goditje ikonike, si diçka që ndoshta mund ta shesësh. Unë nuk mendoj se është diçka që atletët ndoshta do ta bënin vetë”.

Fenomeni nuk është ekskluziv për Lojërat Olimpike.

Ylli i tenisit Rafael Nadal është bërë i famshëm pasi duket se dëshiron të marrë një pjesë të trofeve që fiton, në veçanti Coupe des Mousquetaires trofeu i tekeve për meshkuj në French Open, me të cilin ai është njohur.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top