Bota

Pse Kim Jong-un po lufton kundër zhargonëve, xhinseve dhe filmave të huaj

Koreja e Veriut kohët e fundit ka prezantuar një ligj të ri gjithëpërfshirës i cili kërkon të shfarosë çdo lloj ndikimi të huaj – duke ndëshkuar ashpër këdo që kapet me filma të huaj, veshje apo edhe duke përdorur zhargon. Po pse?

Yoon Mi-so thotë se ajo ishte 11 vjeçe kur pa për herë të parë një burrë të ekzekutuar se u kap duke parë nëj film të Koresë së Jugut.

E gjithë lagjja e tij u urdhërua të shikonte. “Nëse nuk do ta bënit, do të klasifikohej si tradhti,” i tha ajo BBC-së nga shtëpia e saj në Seul.

Rojet e Koresë së Veriut po siguroheshin që të gjithë ta mësonin se dënimi për kontrabandë me video të paligjshme ishte vdekja.

“Unë kam një kujtim të fortë të njeriut që i kishin lidhur sytë, unë ende mund të shoh lotët e tij që rrjedhin. Kjo ishte traumatike për mua. Mbulesa e syve ishte e lagur plotësisht nga lotët e tij.

“Ata e vunë mbi një hu dhe e lidhën, pastaj e qëlluan”.

‘Një luftë pa armë’

Imagjinoni të jeni në një gjendje bllokimi të vazhdueshme pa internet, pa media sociale dhe vetëm disa kanale televizive të kontrolluara nga shteti të dizajnuara për t’ju thënë atë që udhëheqësit e vendit duan të dëgjoni – kjo është jeta në Korenë e Veriut.

Dhe tani udhëheqësi i saj Kim Jong-Un është shtrënguar më tej, duke futur një ligj të ri gjithëpërfshirës kundër asaj që regjimi e përshkruan si “mendim reaksionar”.

Kushdo që kapet duke parë shumë media nga Koreja e Jugut, Shtetet e Bashkuara ose Japonia tani përballet me dënimin me vdekje. Ata që kapen shikojnë fytyrën e  kampit të burgut për 15 vjet.

Dhe nuk ka të bëjë vetëm me atë që njerëzit shikojnë.

Kohët e fundit, z. Kim shkroi një letër në mediat shtetërore duke i bërë thirrje Lidhjes Rinore të vendit për të goditur “sjelljen jo të këndshme, individualiste, anti-socialiste” midis të rinjve. Ai dëshiron të ndalojë fjalimet e huaja, modelet e flokëve dhe rrobat të cilat i përshkroi si “helme të rrezikshme”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top