Uncategorized

Provojeni seksin në det dhe pishinë, por kini parasysh këto rreziqe

Seksi në det tingëllon joshës për shumë njerëz.

Ka kaq shumë skena të nxehta që përfshijnë seks në ujë dhe menjëherë na ngacmojne imagjinatën.

“Seksi në ujë është sigurisht diçka që nuk duhet të tejkalohet nga lista juaj e dëshirave seksuale, megjithëse në të vërtetë jo gjithçka shkon aq mirë sa në film, dhe mund të jetë pak e rrezikshme për shëndetin”, thotë terapistja e seksit dhe mjeku i shëndetit Debra Laino.

Avantazhi i madh, thotë Laino, është lehtësia që jep uji.

Kjo i lejon partnerët të provojnë poza të ndryshme që mund të jenë të vështira për t’u kryer në tokë të thatë.

“Seksi në ujë gjithashtu mund të jetë pak i rrezikshëm, nëse është në një vend publik, dhe sigurisht që mund të nënkuptojë një hap jashtë rutinës, edhe nëse është vetëm një notim së bashku”, thotë Laino.

Dhe ndryshimi i rutinave dhe provimi i gjërave të reja mund ta bëjnë marrëdhënien tuaj më të thellë, shton ajo.

Sigurisht, seksi në ujë është pak më ndryshe nga seksi në shtrat dhe mund të kërkojë një manovër të vogël për të qenë sa më i këndshëm, raporton Miss7.

Sidoqoftë, marrëdhëniet seksuale në ujë mund të nënkuptojnë rrezikun e disa problemeve të ndryshme.

Rreziku i infeksionit

I mbani mend të gjitha ato baktere që jetojnë në ujë?

Epo, ata mund të futen në uretër gjatë seksit, duke rritur rrezikun e zhvillimit të një infeksioni të traktit urinar.

Nga atje, bakteret mund të kalojnë përmes uretrës në fshikëz, ku mund të rritet dhe të shkaktojë inflamacion.

Dhe kjo mund të çojë në të gjitha llojet e simptomave të pakëndshme, të tilla si dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash gjatë urinimit, dhe madje edhe gjak në urinë, sipas Byrosë Amerikane të Shëndetit të Grave.

Rreziku i infeksionit të kërpudhave mund të rritet

Marrëdhëniet seksuale në ujë mund të rrisin rrezikun e infeksionit të kërpudhave dhe klori është veçanërisht i papërshtatshëm sepse mund të irritojë vaginën dhe të prishë pH-në e ndjeshëm.

Nëse pH është i demtuar ai mund të zgjojë rritjen e tepërt të kërpudhave, duke çuar në infeksion.

Dhe kjo mund të shkaktojë kruajtje vaginale, dhimbje gjatë seksit dhe simptoma të tjera të një infeksioni kërpudhor.

Kudo që notoni – nga pishinat me nivele joadekuate të pH, te lumenjtë, liqenet, oqeanet – këto nuk janë vendet më të pastra për lakuriqësi dhe seks të plotë.

Përkundër gjithçkaje që është thënë, seksi në ujë një ose dy herë ndoshta nuk do t’i sjellë shumë dëm shëndetit, që do të thotë se nëse dëshironi, mund të provoni.

Thjesht mbani në mend se ka disa rreziqe.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top