Bota

Protestat detyrojnë Presidentin të shkarkojë Kryeministrin e Tunizisë

Pas protestave të shumta, presidenti i Tunizisë ka pezulluar parlamentin për 30 ditë dhe ka shkarkuar kryeministrin Hichem Mechichi.

Mijëra qytetarë kanë demonstruar në rrugët e qyteti kundër menaxhimit të qeverisë për pandeminë Covid.

Protestat u shoqëruar në përplasje të ashpra me policinë, në përdorimin e gazit lotsjellës si edhe arrestime në disa qytete.

Gjithashtu protestuesit sulmuan zyrat e partisë qeveritare duke djegur selinë e saj lokale në Touzeur.

Pas vendimit për shkarkimin e kryeministrit protestuesit shpërthyen në festime , ndërsa presidenti Saied u bashkua një moment me turmat në Tunis të cilët bënin thirrje për shpërndarje të parlamentit.

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top