Sport

Peticion me 300 mijë firma, 12 korriku festë kombëtare nëse Anglia triumfon në Evropian

Tifozët e Anglisë kërkojnë që 12 korriku të shpallet festë kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar, nëse “3 Luanët” arrijnë të triumfojnë në finalen ndaj Italisë. 

Së fundmi është duke u nënshkruar një peticion për këtë kërkesë speciale, që deri tani ka kapur kuotën e 300 mijë firmave.

Peticioni i titulluar “Jepni Mbretërisë së Bashkuar një pushim bankar të hënën e 12 korrikut nëse Anglia fiton Euro 2020”, u paraqit të enjten në parlamentin britanik dhe pritet miratimi nëse data 12 Korrik do të shpallet një festë zyrtare apo jo.

Anglezët duken më të motivuar se kurrë më parë, për të festuar një sukses historic të kombëtares së tyre që mungon që ng viti 1966.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top