Bota

Pandemia/ Britania e Madhe lehtëson disa masa kundër COVID-19, një lajm të mirë ka edhe për myslimanët

Britania e Madhe ka bërë një tjetër hap paraprak drejt rifillimit të jetës normale të hënën pasi kafenetë dhe restorantet u lejuan të rihapeshin pjesërisht, në një lehtësim të madh të kufizimeve, të vendosura për shkak të koronavirusit.

Sipas mediave të huaja, kafenetë dhe restorantet angleze tani mund të shërbejnë pije dhe darka jashtë, pavarësisht parashikimeve të temperaturave të dimrit, duke sjellë ca gëzim në industrinë e mikpritjes së goditur rëndë pas mbylljeve të përsëritura.
“Do të jetë mirë të shohësh përsëri të gjithë dhe të shohësh të gjithë vendasit”, ka thënë për AFP, Louise Porter, pronare e The Crown Inn në Askrigg, Anglia Veriore.

Gjithashtu, në këtë fazë pritet të hapen berberët dhe parukierët, pas më shumë se tre muaj pasi u vendos urdhri i fundit i qëndrimit në shtëpi.

Një pritje e blerësve pritet të ndodhë edhe para në dyqanet në sektorin jo-thelbësor të shitjes me pakicë ndërsa pikat e shitjes përpiqen të rimbursojnë humbjet e mëdha të shkaktuara nga Covid-19.

Palestrave të mbyllura, pishinave, bibliotekave dhe kopshteve zoologjike gjithashtu u është dhënë e drejta për të hapur dyert e tyre, ashtu siç edhe është lejuar zhvillimi i ngjarjeve festive brenda hoteleve, ku rezervimet janë rritur, shkruan tg.

Ndërkohë xhamitë po përgatiten për fillimin e Ramazanit këtë javë, një vit pasi muaji i shenjtë mysliman u zhvillua pa mbledhje tradicionale të komunitetit.

Rifillimi i lutjeve të Ramazanit, edhe pse me disa masa distancuese sociale, mund t’u japë adhuruesve “një optimizëm të përtërirë”, tha sekretari i përgjithshëm i Këshillit Mysliman të Britanisë, Zara Mohammed.

Kryeministri Boris Johnson e quajti lehtësimin e kufizimeve “një hap të madh përpara në rrugën tonë për lirinë”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top