Bota

Pa hequr kostumin hapësinor Jeff Bezos dhuron miliona dollarë për gazetarin dhe shefin e kuzhinës

Jeff Bezos, themeluesi i Amazon dhe njeriu më i pasur në botë, tha të martën pasi u kthye nga fluturimi në hapësirë, se ai kishte në plan t’i dhuronte 100 milionë dollarë gazetarit CNN Van Jones dhe 100  milionë të tjera kuzhinieri José Andrés.

Bezos tha se Jones dhe Andres ishin të lirë të bënin “çfarë të donin” me paratë.

“Ata mund t’i japin të gjitha për bamirësi,” tha Bezos në një konferencë shtypi pas udhëtimit të tij në hapësirë. “Ose ata mund të ndajnë pasurinë. Varet nga ata.”

Paratë, tha Bezos, ishin të lidhura me një nismë filantropike “të befasishme” që ai donte të shpallte të  quajtura ‘Çmimi Guximi’ dhe ‘Qytetari’.

Çmimi synon të nderojë ata që kanë “demonstruar guxim” dhe u përpoqën të ishin një bashkues në një botë përçarëse, shtoi Bezos.

“Ne kemi nevojë për bashkues dhe jo përdhunues”, tha Bezos. “Ne kemi nevojë për njerëz që argumentojnë shumë dhe veprojnë fort për atë që besojnë. Por ata e bëjnë atë gjithmonë me civilizim dhe kurrë me sulme. Fatkeqësisht, ne jetojmë në një botë ku kjo nuk ndodh shpesh. Por ne kemi modele”

Jones, duke pranuar çmimin, tha se “ndonjëherë ëndrrat bëhen realitet”.

“Ju vini bast për mua dhe unë e vlerësoj atë,” i tha Jones Bezos, duke shtuar më vonë se ishin para për të që “t’u jepte të tjerëve që kanë një frymë të ngjashme”.

Andrés, i cili ka hedhur përpjekjet e tij për të ushqyer ata që kanë nevojë në të gjithë botën, tha se vetë çmimi “nuk mund ta ushqejë botën më vete”.

“Por,” shtoi Andrés, “ky është fillimi i një kapitulli të ri për ne.”

Anderson Cooper, i cili po ankoronte mbulimin special të CNN të Martën, tha në ajër pasi Bezos njoftoi çmimin se ishte “mjaft e papritur”.

“Askush nga ne nuk dinte asgjë për këtë,” tha Cooper.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top