Kronikë

Operacion antidrogë në Korçë, kapen kokainë e heroinë, në pranga porositësi me poseduesit (EMRAT)

KORÇA

Një operacion antidrogë në Korçë ka konkluduar në arrestimin e 3 personave. Policia njofton se jaë sekuestruar në total 12 gram kokainë e 38 gram heroinë.

U zbulua se porositësi i sasisë së drogës ishte 38-vjeçari Olivert Vreshtulla, kurse poseduesit dy të rinj të moshës 18 dhe 20 vjeç me emrat Fatjon e Martin Kosturi.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Korçë

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar “Porositësi”.

Operacioni për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes së drogave të forta.

Sekuestrohen 12 gram kokainë dhe 38 gram lëndë e dyshuar narkotike heroinë.

Vihen në pranga 3 shtetas, dy prej të cilëve posedues të sasisë dhe tjetri porositësi i saj.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë, në bashkëpunim me specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë së paligjshme të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike, finalizuan operacionin e koduar “Porositësi”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve F. K., 18 vjeç; M. K., 20 vjeç dhe O. V., 38 vjeç, banues në Korçë.

Në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, se shtetasit e mësipërm ushtronin aktivitetin kriminal të shpërndarjes së drogave të forta, shërbimet e policisë organizuan veprimet dhe bënë të mundur lokalizimin e tyre në lagjen nr. 10, Korçë. Gjatë kontrollit fizik të ushtruar, konkretisht shtetasit F. K., iu gjet një sasi prej 12 gram lëndë e dyshuar narkotike kokainë dhe 38 gram lëndë e dyshuar narkotike heroinë, të cilat iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Nga veprimet e mëtejshme hetimore, rezultoi se posedues të lëndës narkotike ishin shtetasit F. K. dhe M. K., ndërsa porositësi i saj ishte shtetasi O. V.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top