Bota

OKB: Do na vijnë informacione të frikshme nga Afganistani

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres sot i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të bashkohet për të “eliminuar kërcënimin terrorist” në Afganistan.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit dhe të gjithë komunitetit ndërkombëtar të punojnë dhe veprojnë së bashku dhe të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të eliminuar kërcënimin global terrorist në Afganistan dhe për të garantuar respektimin e të drejtave themelore të njeriut në atë vend.

Guterres gjithashtu u bëri thirrje “talebanëve dhe të gjitha palëve që të respektojnë dhe mbrojnë ligjin humanitar ndërkombëtar dhe të drejtat dhe liritë e të gjithë njerëzve” dhe tha se ishte “veçanërisht i shqetësuar për raportet e shkeljeve në rritje të të drejtave të njeriut të grave dhe vajzave afgane”.

“Ne po marrim informacion të frikshëm në lidhje me shkeljet serioze të të drejtave të njeriut në të gjithë vendin,” tha sekretari i Përgjithshëm nga selia e OKB -së në Nju Jork.

Ai shtoi se ditët në vijim ishin “vendimtare”.

“Bota po na shikon. Ne nuk duhet dhe nuk mund t’i lëmë njerëzit e Afganistanit,” tha ai.

Në të njëjtën kohë, mijëra njerëz në Afganistan po përpiqen me dëshpërim të largohen nga vendi përmes aeroportit të Kabulit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top