Bota

Oficeri afgan që luftoi me forcat amerikane u shpëtua nga Kabuli

Koha po mbaronte për Mohammad Khalid Wardak, një oficer i policisë kombëtare afgane të profilit të lartë, i cili kaloi vite duke punuar së bashku me ushtrinë amerikane.

I gjuajtur nga talebanët, ai ishte fshehur me familjen e tij në Kabul, duke lëvizur vazhdimisht nga një vend në tjetrin ndërsa ata përpiqeshin – dhe dështuan – disa herë për të arritur në një pikë takimi ku ata mund të shpëtoheshin.

Pas të paktën katër përpjekjeve në po aq ditë, familja më në fund u çua me helikopter të Mërkurën në një shpëtim dramatik – të quajtur Operacioni Premtimi i mbajtur – i kryer nën mbulimin e errësirës nga ushtria amerikane dhe aleatët e saj, tha Robert McCreary, një ish -kongresist shefi i shtabit dhe zyrtari i Shtëpisë së Bardhë nën Presidentin George W. Bush, i cili ka punuar me forcat speciale në Afganistan.

Në këtë fotografi pa datë të siguruar nga Ryan Brummond, oficeri i forcave speciale amerikane Ryan Brummond, në qendër, është ulur pranë Mohammad Khalid Wardak, djathtas, në Afganistan.

Shpëtimi i Khalid, siç e thërrasin miqtë, erdhi pas përpjekjeve të furishme të mbështetësve të tij në ushtrinë amerikane, të cilët thanë se ishte një vëlla i armëve që ndihmoi në shpëtimin e jetëve të panumërta dhe u përball me vdekje të sigurt nëse gjenden nga talebanët. 

Ata kërkuan ndihmë nga anëtarët e Kongresit dhe departamentet e Mbrojtjes dhe Shtetit.

“Unë nuk mendoj se njerëzit e kuptojnë kaosin që po mbretëron tani në kryeqytet, brutalitetin dhe vdekshmërinë efikase që përdorin talibanët … për të siguruar ardhjen e tyre në pushtet pasi eliminojnë kërcënimin e tyre më të madh, që janë këto ushtarake dhe polici speciale, “tha Rreshteri i Forcave Speciale të Ushtrisë Amerikane. Majori Chris Green, i cili punoi me Khalid në Afganistan.

Khalid dhe familja e tij nuk ishin në gjendje të hynin brenda aeroportit ku talebanët kontrollonin hyrjet. 

Ai ishte i njohur gjerësisht për shkak të pozicionit të tij si shef policie në provincën Helmand të Afganistanit lindor dhe nga paraqitjet televizive, përfshirë atë në të cilën ai sfidoi talebanët në një luftë, thanë mbështetësit.

Green tha se ishte “jashtëzakonisht i lumtur … i gëzuar”, kur mësoi se Khalid dhe familja e tij ishin të sigurt, duke vënë në dukje se disa nga shpëtimtarët e tij amerikanë kishin punuar së bashku me Khalid, të cilin ai e quajti “i pabindur”.

McCreary tha se aleatë të shumtë, përfshirë britanikët, ndihmuan dhe se Khalid, gruaja e tij dhe katër djemtë e tyre, të moshës 3 deri në 12 vjeç, ishin “të sigurt në një vend të panjohur nën mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara”.

Zyrtarët thanë se partnerë të tjerë afganë, përfshirë policinë dhe ushtrinë, gjithashtu meritonin të shpëtoheshin dhe se më shumë përpjekje shpëtimi ishin në progres, por ata nuk mund të diskutonin detaje.

Miqtë e Khalid thanë se ai nuk kishte ndërmend të largohej nga Afganistani dhe planifikuan të qëndronin me bashkatdhetarët e tij për të mbrojtur atdheun e tij pasi forcat amerikane të ishin larguar.

 Por qeveria u rrëzua me një shpejtësi mahnitëse dhe presidenti u largua nga vendi.

“Ai luftoi derisa nuk kishte më asgjë për të luftuar,” tha Green. “Ai u plagos. Ai ishte i rrethuar. Forcat e tij nuk po furnizoheshin.

Dhe nivelet mbi të në qeveri kishin filluar të bënin planin e tyre të daljes … dhe marrëveshje goditëse. Kështu që njerëz si ai që luftonin mbetën të bllokuar, dhe ata mbetën pa mbështetje “.

McCreary tha se Khalid fillimisht kërkoi mbrojtje vetëm për familjen e tij ndërsa ai vazhdonte të luftonte. 

Khalid dhe luftëtarët e tjerë u rrethuan plotësisht nga talebanët javën e kaluar dhe vendndodhja e tyre u pushtua, tha McCreary.

Kur qeveria afgane ra, kjo ishte kur “ne shpejt ndryshuam ingranazhet për të punuar gjithashtu për ta çuar atë në siguri.”

Në një moment, shpëtimtarët humbën kontaktin me Khalid për disa ditë, “dhe ne të gjithë supozuam se ai ishte vrarë,” tha McCreary.

 “Vetëm javën e kaluar, ne menduam se kishte mbaruar, dhe pastaj ne thjesht do të … vazhdonim të punojmë më shumë për të mbrojtur familjen e tij.”

Përkrahësit e Khalid thanë se do të kishte qenë e paimagjinueshme ta linin atë pas viteve të partneritetit të tij me amerikanët.

Khalid erdhi në ndihmë në Mars 2013, kur një njësi e forcave speciale në provincën Wardak të Afganistanit lindor pësoi një sulm të brendshëm.

 Dikush i veshur me një uniformë të Forcave të Sigurisë Kombëtare Afgane hapi zjarr, duke vrarë dy amerikanë.

Kur posta u sulmua pothuajse njëkohësisht nga jashtë, një komandant amerikan thirri Khalid, i cili brenda pak minutash hipi në luginë me një forcë të reagimit të shpejtë për të mbrojtur partnerët e tij amerikanë.

Në vitin 2015, kur Khalid humbi një pjesë të këmbës së tij të djathtë në një sulm me granatë me raketë, miqtë në ushtrinë amerikane e ndihmuan të merrte kujdes mjekësor dhe një këmbë proteze jashtë vendit.

 Një muaj më vonë, ai përsëri drejtonte operacionet speciale të policisë në Afganistan së bashku me SHBA, tha Green.

Gjatë rrugës, ai ndihmoi në kapjen e udhëheqësve të al-Kaedës dhe talebanëve. 

Ai vazhdoi të shërbente si shef policie në provincën Ghazni dhe më pas në provincën Helmand, ku u plagos përsëri muajin e kaluar në një sulm me mortaja dhe vazhdoi të drejtonte rezistencën nga shtrati i tij i spitalit.

Familja e Khalid ka aplikuar për statusin e refugjatit në SHBA bazuar në frikën e persekutimit, por është e paqartë se sa kohë mund të zgjasë ai proces ose nëse ata do të miratohen. 

Përkthyesit, përkthyesit dhe të tjerët që punuan për SHBA -në në Afganistan kanë të drejtë të aplikojnë për viza të veçanta emigruese, por anëtarët aktualë ushtarakë afganë ose oficerët e policisë nuk janë, thanë mbështetësit.

Mbështetësit e tij thanë se ishte më e rëndësishmja që t’i hiqnin nga rreziku dhe pastaj të zbulonin pjesën tjetër më vonë. 

Njerëzit që janë objektivat kryesorë të talebanëve për shkak të punës së tyre me forcat amerikane meritojnë konsideratë të veçantë, tha McCreary.

“Askush nuk dëshiron të jetojë me fajin për të na kthyer shpinën ose jo … duke nderuar premtimet tona,” tha McCreary. 

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top