Kronikë

Ngjarja horror/ Shqiptari ther për vdekje në mes të ditës në rrugë partnerin e ri të ish-gruas

Betim A. godet me thikë shokun e ri të ish-gruas së tij për vdekje para shkollës në Deurne

Një ngjarje e rëndë tronditi këtë ditën e hënë Belgjikën, ku protagonistë u bënë dy shqiptarë.

52-vjeçari Ismet Osmanaj u godit me thikë këtë të hënë në Ëaterbaan në Deurne, pranë një shkolle.

“Viktima ndërroi jetë në vendngjarje”,- tha policia e Antëerpen.

I dyshuari për këtë ngjarje, Betim A. (48), u arrestua menjëherë pas ngjarjes.

Disa prindër që po prisnin në portën e shkollës në Ëaterbaan në Deurne-Zuid ishin dëshmitarë të ngjarjes së tmerrshme. ‘ Dëgjuam të bërtitura të shumta dhe pamë dikë që po rrëzohej nga biçikleta e tij”, tha një çift i cili po furnizohej me karburant pak më tej në rrugë.

“Drejtuesi i biçikletës qëndronte i shtrirë në tokë, ndërsa një burrë u përkul mbi të dhe e goditi disa herë në qafë.”

Agresori përdori një kaçavidë gjatë sulmit, konfirmojnë burime të ndryshme.

Ndërsa disa prindër nxituan në ndihmë të viktimës dhe thirrën shërbimet e urgjencës, burri u largua i qetë dhe i ftohtë.

I dyshuari, Betim A. (48), u arrestua menjëherë pas ngjarjes.

“Me gjakun që pikonte nga duart e tij, ai kaloi qetësisht pranë. Ai nuk u shqetësua aspak ndërsa ecte “, thanë çifti.

Ftohtësia e krimit tronditi çiftin.

“Ai ishte i veshur në të zi, mbante syze dielli të zeza dhe ishte paflokë. Dukej sikur ai doli nga një film”.

Pak më tej, në drejtim të Herentalsebaan, policia mundi të arrestonte të dyshuarin.

“Tani jemi duke u përpjekur të zbulojmë se çfarë ka ndodhur saktësisht në bazë të dëshmive të dëshmitarëve,” tha Ëouter Bruyns, zëdhënësi i zonës së policisë në Antëerpen.

Viktima e këtij krimi fatal është Ismet Osmanaj, 52 vjeç, i cili ndërroi jetë në vendin e ngjarjes.

Sipas disa burimeve, Ismeti ishte partneri i ri i ish-gruas së të dyshuarit Betim A. (48).

Ngjarja ndodhi në shkollën e fëmijëve të gruas.

Fëmijët ishin dëshmitarë të vrasjes.

Me sa duket Betim A. ishte duke pritur viktimën e tij në shkollë.

Fqinji Merel dhe familja e saj e panë atë duke ecur nëpër rrugë pesëmbëdhjetë minuta para ngjarjes.

“Burri im tha: çfarë djali i çuditshëm. Dukej sikur po priste diçka ”, thotë Merel.

Kur arritën në katin e parë, ajo dëgjoi të bërtitura jashtë.

“Ne pamë dy fëmijë që bërtisnin me zë të lartë ndërsa burri goditi dikë disa herë me atë që dukej se ishte një thikë e madhe. Ndihej sikur ishim në një film të frikshëm horror ”.

Fëmijët u sollën në siguri në shkollë nga një mësues.

“Ne menjëherë vrapuam jashtë për të ndihmuar njeriun e therur. Një grua ulur pranë tij ndjeu pulsin e tij dhe tha se ai kishte një tjetër rrahje zemre. ”

CPR nuk kishte dobi, Ismet Osmanaj vdiq në vend.

“Ne jemi mësuar me të tilla gjëra në Deurne, por që diçka e tillë të mund të ndodhë në mes të ditës dhe para syve të fëmijëve është e tmerrshme”, thotë Merel.

“I gjithë krim ka mbetur në retinat e mia.”

Zyra e prokurorit të hënën urdhëroi një gjyqtar hetues për akuzat e vrasjes.

“I dyshuari ndoshta do të gjykohet të martën në mbrëmje,” tha zëdhënësi Kristof Aerts.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top