Sport

Ndërsa Lojërat Olimpike të Tokios afrohen, shqetësimet për viruset rriten në Japoni

Tokio – Presioni për të pritur një Olimpiadë gjatë një pandemie aktive aktive ka filluar të shfaqet në Japoni.

Lojërat fillojnë 23 korrik, me organizatorët e vendosur që ato do të vazhdojnë, madje edhe me një numër të reduktuar të shikuesve ose ndoshta asnjë. Ndërsa Japonia ka bërë përparim të jashtëzakonshëm për të vaksinuar popullsinë e saj kundër COVID-19, makineria po e humbet “avullin” për shkak të mungesës së furnizimit.

Me dhjetëra mijëra vizitorë që vijnë në një vend që është vetëm 13% i vaksinuar plotësisht, janë shfaqur boshllëqe në kontrollet kufitare, të theksuara nga zbulimi i infeksioneve midis ekipit të sapoardhur nga Uganda, me teste pozitive për variantin shumë ngjitës Delta.

Ndërsa rastet rriten në Tokio, është  frikë se lojërat do të përhapin virusin.

“Ne duhet të qëndrojmë në gatishmëri të lartë,” u tha Kryeministri Yoshihide Suga gazetarëve më 1 korrik. Duke vënë në dukje rritjen e rasteve, ai tha se “të mos pasurit spektatorë është një mundësi.”

Seiko Hashimoto, Presidenti i Komitetit Organizues të Tokios, qe dakord. “Nuk është se ne jemi të vendosur të kemi spektatorë pavarësisht nga situata”, tha Hashimoto të premten.

Organizatorët, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe të tjerët pritet të takohen këtë javë për të njoftuar kufizime të reja për shkak të situatës së koronavirusit që po ndryshon shpejt.

Mes kritikave, Suga shkoi në aeroportin ndërkombëtar Haneda të Tokios më 28 qershor për të inspektuar testimin e virusit për të ardhurit. Ai u zotua të sigurojë kontrollet e duhura kufitare ndërsa një numër në rritje i atletëve olimpikë dhe paraolimpikë, zyrtarë dhe media filluan të hyjnë në Japoni për lojërat.

Të hënën, Tokio konfirmoi 342 raste të reja, dita e 16-të me radhë e një rritjeje. Të shtunën, kryeqyteti raportoi 716 raste, më të lartat në pesë javë.

Në një takim të këshilltarëve qeveritarë, ekspertët paralajmëruan për mundësinë e shpërthimit të infeksioneve gjatë lojërave, duke parashikuar ngarkesa ditore mbi 1000 raste. Ata thanë se kjo do të tensiononte rëndë sistemet e kujdesit shëndetësor. Në një skenar të rastit më të keq, mund të ketë mijëra infeksione në ditë, duke bërë që spitalet të tejmbushen, thanë ata.

Ryuji Wakita, Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive dhe kreu i një bordi këshillues qeveritar COVID-19, kërkoi kontrolle më të forta kufitare për të zbuluar dhe izoluar të ardhurit e infektuar në aeroporte për të parandaluar përhapjen e infeksioneve nga Tokio në periferi.

Në një rast që ka shkaktuar shumë tronditje në Japoni, një anëtar i ekipit të Ugandës doli pozitiv kur mbërriti më 19 qershor në Aeroportin Ndërkombëtar Narita dhe u fut në karantinë atje. Pjesa tjetër e ekipit prej nëntë anëtarësh u lejua të udhëtojë më shumë se 500 kilometra me një autobus të regjistruar për në kampin e tyre para-Olimpik në prefekturën perëndimore të Osaka.

Ditë më vonë, një anëtar i dytë i ekipit nga Afrika Lindore doli pozitiv për virusin, duke detyruar shtatë zyrtarë të qytetit dhe shoferë që kishin pasur kontakte të ngushta me ta të izoloheshin. Vetë ekipi po qëndron i izoluar në një hotel. Zyrtarët shëndetësorë thanë se të dy ugandasit e infektuar kishin variantin Delta.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top