Bota

Moti i keq në Itali, përmbytje dhe mbyllje hekurudhash në Tirolin e Jugut

Moti i keq vazhdon të godasë veriun e Italisë. Në Tirolin Jugor, zjarrfikësit po monitorojnë lumenjtë, nivelet e të cilëve janë rritur pas reshjeve të mëdha të shiut mbrëmjen e së mërkurës. Në disa vende ata kanë dalë nga shtrati.

Midis provincës Cardano dhe Prato Isarco, në veri të Bolzanos, një rrëshqitje toke ka pushtuar rrugën shtetërore të Brennero e cila është ende e bllokuar. Edhe hekurudha në Brennero është aktualisht e mbyllur.

Isarco dhe Rienza janë një shqetësim i veçantë. Niveli i Isarco në Chiusa arriti 4.20 metra në orën 4:30, vetëm 19 centimetra më pak se përmbytja e 30 gushtit 2020.

Në Chiusa, alarmi i mbrojtjes civile ra bashkë me thirrjen për banorët që të hiqnin makinat e tyre nga garazhet nëntokësore.

Në Bolzano, një i pastrehë u befasua nga ngritja e lumit Isarco, por u shpëtua nga zjarrfikësit me një gomone.

Rrugët dhe shtigjet që kalojnë përgjatë Aurino janë mbyllur.

Nata qe punë për zjarrfikësen e Milanos për shkak të shirave të dendur që në mesnatë shkaktuan përmbytje nga dy lumenj, Seveso dhe Lura, në kryeqytet dhe në brendësi. Nuk pati dëme të konsiderueshme apo dëme materiale.

 Lura doli nga shtrati rreth orës 3.30 në Lainate (Milano), për fat të mirë në zonën industriale dhe për këtë arsye me pak prezencë banimi: vetëm disa ndërtesave iu përmbytën bodrumet dhe tavernat.

Në Milano, Seveso u derdh por në një mënyrë të kufizuar, në zonën Niguarda, dhe veçanërisht në rrugën Valfurva.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top