Bota

Mitsotakis, Erdogan bien dakord për një verë të qetë

Në një takim 50-minutësh të përshkruar nga burimet greke si një “thyes akulli”, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan patën një mirëkuptim të përbashkët të hënën se tensionet e vitit 2020 nuk duhet të përsëriten në 2021, ndërsa vunë në dukje në të njëjtën  kohë që dallimet e mëdha midis dy vendeve anëtare të NATO-s mbeten.

Të dy liderët që u takuan në ambientet e Samitit të NATO-s në Bruksel, njofton Kathimerini, ranë dakord të shmangin provokimet që mund të çojnë në “situata të vështira” dhe të promovojnë një axhendë pozitive të bashkëpunimit.

Pala greke, sipas të njëjtave burime, ka çdo qëllim për të çuar përpara axhendën pozitive që u formulua së fundmi bashkërisht nga Zv.ministrat e Jashtëm përkatës, Kostas Fragogiannis dhe Sedat Onal.

Në të njëjtën kohë, bisedimet mbi ndryshimet midis dy vendeve, me caktimin e zonave detare në krye, duhet të vazhdojnë sipas Athinës, në kontekstin e së drejtës ndërkombëtare, të kontakteve eksploruese dhe të masave për ndërtimin e besimit.

Çështja e migrimit u ngrit gjithashtu, me Greqinë që shprehu gatishmërinë e saj për të bashkëpunuar me Turqinë për sa kohë që incidente të tilla si ato që ndodhën në Evros në mars 2020 kur mijëra migrantë u përpoqën të kalonin në Greqi nga Turqia, nuk do të përsëriten.

Brenda këtij konteksti, sipas burimeve qeveritare, Mitsotakis përcolli mendimin se do të ishte një shenjë e vullnetit të mirë për Turqinë të pranonte 1,450 emigrantë, kërkesat e azilit të të cilëve janë refuzuar nga autoritetet greke.

Kërkesa greke për kthimet ka qenë në pritje që nga janari i kaluar, ndërsa Komisioni Evropian gjithashtu ka ndërhyrë, por pa rezultat.

Erdogan, i cili po kërkon të rregullojë marrëdhëniet e tensionuara me Perëndimin në përgjithësi, tha se një ringjallje e dialogut me Greqinë për të zgjidhur mosmarrëveshjet e gjata do t’i shërbejë “stabilitetit dhe prosperitetit” në rajon. Ai shtoi se vendi i tij drejtohet në marrëdhëniet e tij me fqinjët e tij nga parimet e drejtësisë, barazisë dhe së drejtës ndërkombëtare, por gjithashtu nga “respektimi i të drejtave dhe interesave të ndërsjellë”.

Ai vuri në dukje se nuk ka nevojë për ndërmjetës midis Athinës dhe Ankarasë dhe se u ra dakord me Mitsotakis që kanalet e komunikimit midis Greqisë dhe Turqisë të mbeten të hapura. Ai tha se ishte në favor të një dialogu të drejtpërdrejtë midis të dy palëve dhe shprehu vlerësimin se 2021 do të jetë një “vit i qetë” për marrëdhëniet greko-turke.

Në atë që u pa si domethënëse në lidhje me pozicionet e Greqisë, paragrafi i dytë i komunikatës së përbashkët të samitit theksoi angazhimin e Aleancës për të forcuar konsultimet kur kërcënohet siguria dhe stabiliteti i një aleati ose vlerat e saj themelore dhe parimet janë në rrezik.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top