Bota

Mianmari, mesazh BE-së në mes krizës në Ukrainë: Mos na harroni ne, as ‘kukullën e Putinit’ në Azi!

Më 21 shkurt, Bashkimi Evropian vendosi raundin e katërt të sanksioneve ndaj juntës ushtarake që rrëzoi qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Mianmarit në vitin 2021.

Duke shkuar më tej se SHBA-ja, Brukseli sanksionoi gjigantin shtetëror të naftës dhe gazit të vendit, Ndërmarrjen e Naftës dhe Gazit Myanmar, një fitues i madh i të ardhurave për juntën.

Tre ditë më vonë, Rusia pushtoi Ukrainën.

Por Lin Thant, si përfaqësues i Qeverisë së Unitetit Kombëtar (NUG) në mërgim të Mianmarit që ndodhet në Republikën Çeke, është i shqetësuar se lufta në Ukrainë do të shkëpusë vëmendjen e Evropës nga situata në Myanmar.

Një ish i burgosur politik që kaloi 20 vjet në burg në Myanmar për rolin e tij si udhëheqës studentor gjatë kryengritjes së vitit 1988 kundër një qeverie të mëparshme ushtarake, Thant drejton aktivizmin anti-juntë në të gjithë Evropën nga apartamenti i tij i vogël në Pragë. Ai, si të gjithë në Mianmar, po ndjek nga afër ngjarjet në Ukrainë.

Më shumë se një vit pas grushtit të shtetit, i cili përmbysi qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi, junta po përpiqet të arrijë përfitime, pavarësisht se burgos kundërshtarët e saj politikë dhe përdor taktika të tokës së djegur kundër komuniteteve rebele. Më shumë se 1,600 civilë janë vrarë tani nga forcat e sigurisë që nga grushti i shtetit, sipas Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë, një grup aktivist i pavarur me bazë në Tajlandë.

Zona të mëdha të vendit i kanë rezistuar kontrollit ushtarak. Disa grupe kryengritëse etnike i janë bashkuar luftës kundër juntës, disa duke bashkëpunuar me milicinë civile apo forcat e mbrojtjes popullore, të cilët rrokën armët vitin e kaluar pasi NUG-ja bëri thirrje për një “revolucion popullor”.

Ndërsa shumë burmezë vazhdojnë me kryengritjen e tyre kundër një regjimi ushtarak – i cili e konsideron Vladimir Putin, presidentin rus, si një aleat besnik – “ata qëndrojnë në solidaritet me popullin e Ukrainës dhe po luten për popullin e Ukrainës”, tha Thant. “Edhe në kohët tona më të vështira, ne po e ruajmë ndjenjën tonë të humanizmit.”

Por ai i bëri thirrje BE-së të mos “harrojë popullin e Mianmarit që po vuan dhe po përballet çdo ditë me dhunë brutale”, të drejtuar nga udhëheqësi i juntës Min Aung Hlaing, “kukulla e Putinit” në Azi.

Këtë javë, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë që rikonfirmon qëndrimin e tij për krizën e Mianmarit. Më 10 mars, zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian për vlerat dhe transparencën, Věra Jourová, iu drejtua dhomës në emër të Josep Borrell, shefit të politikës së jashtme të BE-së.

“Nuk duhet ta harrojmë këtë situatë të tmerrshme” në Mianmar, tha ajo, duke shtuar se “kriza në Ukrainë nuk do të thotë të harrojmë vuajtjet akute të popullit të Mianmarit”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top