Bota

Më shumë se 2000 të evakuuar nga Kabuli deri më tani

Më shumë se 2,200 diplomatë dhe civilë të tjerë janë evakuuar deri më tani nga Afganistani me fluturime ushtarake, tha një zyrtar i sigurisë perëndimore për agjencinë e lajmeve Reuters të mërkurën.

Herët në mëngjes 131 persona zbarkuan në Frankfurt. Ata ishin evakuuar nga Kabuli për në kryeqytetin e Uzbekistanit, Tashkent, ku më pas hipën në një avion të Lufthansa për në Frankfurt të porositur nga qeveria gjermane.

Kompania ajrore gjermane Lufthansa tha se do të kryente më shumë fluturime të tilla në ditët e ardhshme, tha një raport i Deutsche Ëelle.

Po ashtu, një aeroplan holandez transporti C-17 u ngrit nga Kabuli me 40 persona në bord, tha Ministria e Mbrojtjes e vendit. Megjithatë, asnjë holandez apo afgan nuk u tha se ishte në bord.

Një qytetar holandez afgan ka përshkruar se si familja e tij u përpoq të arrinte në aeroport, por iu ndalua hyrja nga rojet amerikane në njërën nga portat. Burri kishte qenë për të vizituar familjen me gruan dhe dy fëmijët  e tij, kur talebanët pushtuan Kabulin.

Ai i tha transmetuesit publik holandez NOS: “Amerikanët [po] ruanin portën. Unë u tregova pasaportën time dhe thashë se isha holandez. Kishte shumë zhurmë, nuk mund të dëgjoja shumë mirë gjithçka që thoshte amerikani. Pasi thashë tri herë se isha holandez, ai tha se duhej të shtyhesha prapa ose ai do të qëllonte. Vendosa të largohesha. Nuk doja të rrezikoja të më qëllonin. “

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top