Bota

Më pak se një javë pas Olimpiadës, Tokio raporton rritje të fortë të rasteve me Covid

Më pak se një javë pasi Olimpiada përfundoi, Tokio ka raportuar një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit në kryeqytet dhe një numër rekord të pacientëve të sëmurë rëndë.

Qyteti regjistroi 4,989 infeksione të enjten – me shumicën e atyre të prekur në të 20 -tat – dhe numri me simptoma të rënda u rrit në një rekord të lartë prej 218, raporton Japan Times.

Kjo vjen pasi Japonia raportoi 15,812 raste të reja të mërkurën – një rekord i ri ditor – dhe kishte 20 vdekje shtesë.

Prefekturat Osaka, Shizuoka, Mie, Shiga, Kyoto, Nara, Ehime, Kumamoto dhe Kagoshima raportuan një numër rekord të rasteve të reja.

Pas ceremonisë përmbyllëse të Lojërave Olimpike të Dielën, Tokio tani po përgatitet për fillimin e Paralimpiadave më 24 gusht.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top