Bota

‘Më bëri magji’, shqiptari që vrau grekun pendohet: I kërkoj falje…

Detaje të reja janë zbardhur nga vrasja e një 60-vjeçari në Greqi nga një i ri shqiptar. Së fundmi media greke kanë publikuar foton e shqiptarit i cili u kap pas arratisjes në vendin tonë dhe së fundmi u ekstradua në Greqi.

Sipas mediave greke, shqiptari ka rrëfyer se e kishte vrarë 60-vjeçarin pas pretendimeve se i kishte bërë magji duke i shkaktuar më pas sëmundjen e leucemisë.

Vrasësi 32-vjeçar nga Kalivia, i cili ekzekutoi punonjësin e Qendrës Shëndetësore me tre plumba në prag të Krishtlindjes, do të përballet sot me hetuesit. Pretendimi se i ishte bërë magji u rrit deri në atë pikë sa ai mendoi se vuante nga leucemia nga magjia që i kishin bërë dhe pikërisht kjo gjë ishte arsyeja se pse ai mori një pistoletë që e kishte siguruar në tregun e zi për 500 euro me të cilën ekzekutoi punonjësin 60-vjeçar Dimitris Vroutsis.

Krimi ndodhi 23 dhjetorin e vitit të kaluar ndërsa fqinjët e autorit dëshmojnë, se i riu kishte krijuar një urrejtje të madhe për 60-vjeçarin që vrau.

Në fillim ai mendoi se po plaçkitej dhe pastaj u verbua nga një mani metafizike që kishte të bënte me magjinë që ai mendonte se i kishin bërë.

“Mendova se po më vidhnin shërbimet komunale. Por ne nuk luftuam shumë. “Ne u grindëm,” shpjegoi ai, duke shtuar: “Në një moment apo në një tjetër, ata filluan të më lëndonin mua dhe nënën time. Ata na bënë magji… “thotë ai dhe në rreshtat vijues ai bëhet më specifik.

” Ata hodhën papastërti, vaj dhe fije në makinat tona, në ballkonin e shtëpisë sonë dhe në shkallët. Fillova të dobësohem, nuk mund të flija dhe bëra disa analiza dhe gjeta qelizat e bardha të gjakut të ngritura. E kuptova se ishte nga magjia. Kisha frikë për jetën time, kisha frikë se nuk kisha leucemi më parë. Mendova se kisha një problem serioz shëndetësor dhe kisha frikë nga leucemia për të thënë të vërtetën. E gjithë kjo u shkaktua nga magjia që më bëri Dimitris dhe gruaja e tij ”.

“Çdo ditë përpiqesha me lutje të ndihesha më mirë sepse besoj shumë. E kuptova që nëse kjo vazhdonte do të vdisja. Unë kisha për të shpëtuar nga kjo e keqe që më kishte gjetur . Mendova se nëse Dimitris do të vdiste, ky martirizim do të mbaronte dhe gjithçka do të ishte mirë ”.

Në këtë mënyrë ai e bindi veten se duhet të ndërmerrte vendimin ekstrem të vrasjes.

Ai shkoi në Menidi, bleu një pistoletë për 500 euro dhe vendosi të kalonte në fazën e fundit të planit të tij. Atë ditë, posa viktima u largua nga shtëpia për të shkuar në punë, ai hoqi targën nga Mitsubishi Colt gri dhe e ndoqi për në Qendrën Shëndetësore.

Kur parkoi Dimitris Vroutsis, ai iu afrua, e qëlloi tre herë, ftohtë dhe kur ai “i mori” jetën, hipi në makinë dhe u largua.

“Shkova, e gjuajta dhe u nisa” , tha ai.

Ai më pas tha se pasi u largua mjaft larg nga vendi i krimit, vuri targën në makinën e tij, dhe u drejtua për në Agia Marina dhe hodhi pistoletën në det.

“Unë u ndjeva më mirë,” pranoi ai, duke shtuar se “në fillim u ndjeva i lehtësuar. Ndjeva se mund të isha i lirë tani. Megjithatë, në ditët në vijim, unë fillova të mendoj për atë që kisha bërë. E kuptova që e gjithë kjo nuk duhej të kishte ndodhur ”.

Sipas informacioneve, nëna e tij e kishte kuptuar se çfarë po planifikonte djali i saj. Dhe megjithëse nuk mendonte se do ta bënte, ajo u përpoq ta ndalonte atë. Menjëherë pas vrasjes, 32-vjeçarja e mori atë në makinën që kishte kryer krimin dhe ikën për Shqipëri.

Ai u fsheh në një fshat dhe kur policia e pyeti se si erdhi, ai u përgjigj kishte të njohur.

“Në ditët në vijim fillova të mendoj përsëri për atë që kisha bërë, kur përsëri e mendova kuptova se kjo nuk duhet të kishte ndodhur. Unë nuk duhet të kisha vrarë askënd. Por e gjithë kjo situatë që po kalonim unë dhe nëna ime më detyroi të shkoja në këtë pikë sepse nuk mund ta duroja më. Më vjen keq për atë që ndodhi. Nëse do të kthehesha në kohë nuk do të bëja atë që bëra. Unë dua t’i kërkoj falje Zotit,” tha ai.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top