Bota

Lufta në Afganistan: Biden thotë se nuk pendohet që tërhoqi trupat

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se nuk i vjen keq për vendimin e tij që të tërheqë trupat nga Afganistani, në një kohë që talebanët vazhdojnë të bëjnë përparime.

Zoti Biden u bëri thirrje udhëheqësve të Afganistanit që të bashkohen dhe “të luftojnë për kombin e tyre”.

Dhuna është përshkallëzuar në të gjithë vendin tani që forcat e udhëhequra nga SHBA janë tërhequr të gjitha, pas 20 vitesh operacionesh ushtarake.

Talibanët kanë marrë të paktën tetë nga 34 kryeqytetet krahinore të vendit dhe po kërcënojnë më shumë.

Duke folur me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë të martën, zoti Biden tha se SHBA po mbante angazhimet që kishte marrë ndaj Afganistanit, të tilla si sigurimi i mbështetjes së ngushtë ajrore, pagimi i pagave ushtarake dhe furnizimi i forcave afgane me ushqim dhe pajisje.

Por ai tha: “Ata duhet të luftojnë për veten e tyre.”

Ëashington Post citoi zyrtarë të paidentifikuar të thoshin se kryeqyteti Kabul mund të binte në duart e talebanëve brenda 90 ditëve, bazuar në vlerësimet e ushtrisë amerikane.

Më shumë se 1.000 civilë janë vrarë mes luftimeve të ashpra mes talebanëve dhe forcave qeveritare në muajin e kaluar, sipas OKB -së.

Agjencia e saj për fëmijë Unicef ​​paralajmëroi këtë javë se mizoritë që po kryheshin kundër fëmijëve po rriteshin “nga dita në ditë”.

Në përparimet e tyre të fundit të mëdha, militantët talebanë kapën të martën dy kryeqytete të tjera provinciale – qytetin Farah dhe Pul -e -Khumri.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top