Bota

Lojërat Olimpike të Tokios edhe mund të anulohen për shkak të COVID-19, thotë zyrtari japonez

Tokio -Një zyrtar i lartë i partisë japoneze në qeverisje tha që anulimi i Lojërave Olimpike të këtij viti në Tokio mbetet një mundësi nëse kriza e koronavirusit bëhet shumë e tmerrshme, pasi një valë e katërt e infeksioneve u rrit më pak se 100 ditë para fillimit të planifikuar të Lojërave.

“Nëse do të duket e pamundur të bëjmë më shumë, atëherë duhet të ndalemi, me vendosmëri,” tha Toshihiro Nikai, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Liberal Demokratike, në komentet për televizionin TBS.

Anulimi është “sigurisht” një mundësi, tha Nikai. “Nëse Lojërat Olimpike do të përhapnin infeksionin, atëherë për çfarë  shërbejnë Lojërat Olimpike?” shtoi ai.

Një mbështetës kryesor i Kryeministrit Yoshihide Suga, me peshë në parti, z.Nikai është i njohur për komentet e tij të sinqerta, të cilat vijnë ndërsa shumë ligjvënës të tjerë të partisë në pushtet e shmangin diskutimin e çështjes së nxehtë të një anulimi të mundshëm.

Ngjarja më e madhe sportive në botë tashmë është vonuar për një vit dhe po mbahet pa spektatorë ndërkombëtarë.

Japonia po përballet me rritjen e infeksioneve të koronavirusit, me numra që rriten më shumë në Tokio pasi qeveria i dha fund një gjendjeje të jashtëzakonshme dhe Osaka po vuan një numër rekord të rasteve

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top