Sport

Lidhjet mes futbollit, klaneve e pazareve në hetimin e Report: Hijet shqiptare mbi Lazion e Tares

Emisioni Report sonte do të përqendrohet në një hetim ndaj menaxherëve në botën e futbollit. Në shënjestër, një situatë pazaresh dhe konflikti interesash me depërtimin e krimit të organizuar. Me implikime për Lazion dhe drejtorin e tij sportiv, Igli Tare. Repubblica raporton disa detaje nga emisioni.

Dy janë episodet e rikonstruktuara nga specialja “Shkëlqimet dhe mjerimet e zotërve të futbollit”, që do të transmetohet sonte në 21.15 në RaiTre. E para ka të bëjë me një hetim nga Prokuroria Publike Bari i cili filloi me zbulimet e Gicos së Guardia di Finanza e cila, në nëntor 2018, arrestoi 22 persona të lidhur me klanet Capriati dhe Parisi. “Hetimi nxjerr në dritë një aleancë mes mafies siciliane, klaneve ‘Ndrangheta dhe klaneve bareze për të investuar në një rrjet salla bastesh, në Itali dhe jashtë saj”. Bandat u interesuan për të blerë Top Bast (400 salla aktive), të regjistruar në emër të Ermal Barjamit, pas të cilit, sipas Guardia di Finanza, fshihet dikush tjetër.

“Urdhri i nënshkruar nga prokuroria e Barit thotë se “në fakt, kompania i përket vëllezërve Genti dhe Igli Tare, përkatësisht konsulli shqiptar në Turqi dhe drejtori sportiv i klubit sportiv Lazio”. Sipas hetuesve, rrethana është e dukshme nga një seri kontaktesh mes Genti Tares dhe emisarëve të klanit”. Në veçanti, ka disa email të ndryshme në lidhje me një takim të planifikuar për në 8 janar 2015 mes Genti Tares dhe kreut të organizatës bareze, Francesco Martiradonna.

Shitja nuk përfundoi: klanet nuk e konsideruan të përshtatshme në nivelin e taksave për të investuar në Shqipëri. Për këtë arsye vëllezërit Tare nuk po hetohen. Por një drejtor klubi nuk mund të jetë pronar i një agjencie bastesh: kjo është një vepër e ndaluar sportive, kështu që letrat e hetimit do të dërgohen në Prokurorinë e FIGC.

“Prokurori Publik, në atë kohë i kryesuar nga Giuseppe Pecoraro, më vonë i zëvendësuar nga Giuseppe Chiné (tani edhe kreu i kabinetit të Ministrit të Ekonomisë), po udhëheq një seri hetimesh për temat e përfshira, por jo për Igli Taren. Është vetë Tare që – përveç që thotë se nuk ka lidhje me aferën dhe se është “viktimë e një përpjekjeje për ta diskredituar nga palë të treta” – konfirmon se nuk është dëgjuar kurrë nga gjykatësit e sportit”.

Historia e Top Bast, megjithatë, thekson marrëdhëniet që çojnë nga Turqia në Shqipëri dhe Itali dhe që kanë të bëjnë me sulmuesin Vedat Muriqi nga ekipi turk i Fenerbahçe.

“Lazio bleu Muriqin shtatorin e kaluar, një transaksion prej 17.5 milion € që përfshinte të paktën katër ndërmjetës. Përveç menaxherit dhe avokatit të lojtarit, janë futur në negociata edhe shqiptari Shkumbin Qormemeti, një menaxher me shumë pak lojtarë, por me raporte të shkëlqyera me Igli Taren, dhe vëllezërit Gabriele dhe Valerio Giuffrida, dy ndërmjetësues shumë aktivë në biznesin e merkatos. Lazio pretendon se i ka paguar komisionin shoqërisë GG11 të Gabriele Giuffridas, kompani për të cilën punon edhe vëllai i tij Valerio dhe për të cilën ai ishte partner deri në vitin 2017. Nga një rastësi kurioze, për rreth dy vjet Valerio ishte gjithashtu një kryetar alternativ i Lazio Events , kasaforta përmes së cilës Claudio Lotito kontrollon Lazion. Një detyrë e lënë para operacionit Muriqi, por që zbulon marrëdhëniet e ngushta mes biznesmenit dhe klubit roman. Nga shoqëria bëjnë të ditur se Valerio Giuffrida nuk ka kaluar kurrë nga provizor në detyrë efektive”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top