Bota

Ky shtet është sërish në alarm prej COVID-19, karantinon 30 milion njerëz

Lajme shqetësuese për rritje të rasteve me COVID-19 filluan të vijnë nga Kina.

Për shkak të rasteve në rritje në Kinë, vendi ku u shfaq për herë të parë koronavirusi, qytetet janë izoluar përsëri dhe afër 30 milionë njerëz janë vendosur sërish në karantinë.

Ekipet mjekësore të veshura me veshje mbrojtëse vijojnë të kryejnë analiza masive në të gjithë vendin.

Kina raportoi të martën 5,280 raste të reja me Covid-19 . 

Ndërsa numri i rasteve u rrit gati dy herë në krahasim me një ditë më parë duke i lënë vetëm një rrugë administratës së Pekinit mbylljen e qyteteve.

Kina ka kohë që ndjek politikën ‘zero Covid’.

Image
Image

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top